Съседът ни спасява от шокови сметки за ток

Чрез поставяне на фотоволтаик на покрива домакинствата могат да намалят сметките си за ток.

Правим енергийни общности за възобновяема енергия в блока или между няколко къщи

След излизане на домакинствата на свободния пазар на електроенергия ще има стимул да се сдружаваме

Има много проблеми

Съседите ще могат да си помагат един на друг, за да не плащат високи цени на тока, като се обединят в енергийна общност за възобновяема енергия. След излизане на домакинствата на свободния пазар на ток това ще бъде начин да се справят със ситуацията, каза Еленко Божков, изпълнителен директор на Камара на енергийните общности в България. Той участва на конференцията “Европейската политика за декарбонизация и ролята на енергийните общности в България”.

Данни на Българската независима енергийна борса показват, че пазарните цени на тока в някои часове от денонощието са над 10 пъти по-високи от сегашната фиксирана цена на тока за бита. С пълната либерализация на пазара и домакинствата ще плащат тези шокови цени.

В България има голям потенциал за създаване на енергийни общности, каза Цветелина Кулевска от Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР). Сградният фонд в страната има 90 млн. кв. метра покривна площ, върху която може да бъдат поставяни фотоволтаици. Дори да бъдат усвоени само 30-40% от тази площ, това представлява сериозен потенциал за изграждане на фотоволтаици на жилищните покриви. За целта трябва да бъдат създадени енергийни общности за възобновяема енергия. Създаването им вече е регламентирано в Закона за енергията от възобновяеми източници. Целта на тези общности е екологична, икономическа и социална, а не реализирането на печалба. Целта е споделяне на енергията, произведена от общността, за да бъдат плащани по-ниски сметки за ток. Например в блок с фотоволтаик на покрива при слънчево време хората, които през деня са в жилищата си, ще могат да ползват произведената електроенергия за климатиците си, вместо да плащат за ток.

По време на конференцията експерти обясниха, че ако няколко собственици на къщи в един район се обединят и направят собствена фотоволтаична инсталация, инвестицията ще бъде възвърната чрез намаляване на разходите им за енергия за срок от три години. Но ако собствениците на къщи решат да поставят и батерии за съхранение на енергията, нужната инвестицията е по-голяма и срокът на възвръщаемост става по-дълъг.

Въпреки че законът вече го позволява, в страната има съвсем малко енергийни общности. Два от успешните примери са в Габрово и Бургас. От АУЕР са направили анализ на проблемите за създаване на енергийни общности. Един от тези проблеми е например кой ще проследява равнопоставеността на всички участници в енергийната общност. Например в един блок хората, които през деня са в дома си могат да използват енергията от фотоволтаик на покрива за електроуредите си. А тези, които се прибират късно, когато слънцето залязва, няма да могат да се възползват от произведената от общността електроенергия. Сред проблемите за масово навлизане на енергийни общности е и това, че за създаването им се изискват технически и правни познания, които малко хора имат. Използваните в момента електромери също не позволяват създаването на енергийни общности. За да може да бъде отчитано колко ток потребяват съседите от общия фотоволтаик на покрива, са необходими електромери, които отчитат потреблението на 15 минути, почти в реално време. Ако пък енергийната общност се състои от няколко къщи и всяка от тях има фотоволтаик - електромерът трябва да отчита не само потребената електроенергия, а и отдадената на съседите. Само така може да бъде проследявано дали всички в общността се възползват по равно от произведената от тях електроенергия.

В момента няма голям стимул за домакинствата да създават енергийни общности, заради регулираните цени на тока, показва анализът на АУЕР. Но излизането на домакинствата на свободния пазар на ток ще промени ситуацията и домакинствата ща имат финансов стимул сами да произвеждат нужната им електроенергия чрез фотоволтаици. Това потвърждава очакванията на редица експерти, че с либерализацията на пазара на ток за домакинствата, гражданите ще трябва да плащат много по-високи сметки. Планирано е това да стане от началото на 2026 г. Първоначалната идея беше още от 1 юли тази година да стартира преходен период и в продължение на година и половина цените на тока за бита да бъдат определяни от правителството. Но парламентът реши този преходен период да бъде съкратен от година и половина на шест месеца и да започне от 1 юли 2025 г.

Необходими са евтини кредити

Фотоволтаик за бедните вместо пари в брой

Проблем са противопожарните изисквания

Да бъде подпомогнато изграждането на енергийни общности, поискаха от браншовата камара.

Енергийно бедните домакинства вместо да получават финансово подпомагане, да им се помогне да изградят енергийна общност, предложи Еленко Божков, изпълнителен директор на Камара на енергийните общности в България (КЕОБ).

За да стимулират създаването на енергийни общности, държавните институции трябва да дадат възможност и за взимане на евтини кредити за реализация на проектите, каза Иван Хиновски, председател на КЕОБ. Според него има и проблем с изкупуването на излишната енергия, произведена от енергийните общности, от електроразпределителните дружества.
Според Валентина Узунова, председател на Сдружение “Камара на енергийните одитори”, проблем за енергийните общности създават и противопожарните изисквания, които трябва да спазват всички собственици на апартаменти в кооперациите.

Необходимо е отчитане в реално време

Пържат ни с 10 пъти по-скъп вечерен ток

Цената на борсата надмина 1700 лв./МWh

Пускането на климатик вечер може да се окаже непосилен лукс за много българи.

След излизане на домакинствата на свободния пазар на ток може да плащаме изключително високи сметки за електроенергия, ако пуснем печката или климатика след като се приберем в дома си след работа.

В момента домакинствата плащат една и съща цена на тока, независимо кога решат да ползват домакинските си електроуреди. Но на свободния пазар на ток ситуацията е много различна. В четвъртък на сегмента “Ден напред” на Българската независима енергийна борса средната цена за 19 юли беше близо 377 лв./МWh. Но за времето от полунощ до 15 ч. на 19 юли пазарната цена беше под 200 лв./МWh, с изключение на времевия диапазон от 6 до 7 часа сутринта, за когато е малко по-висока.

Но за вечерта на 19 юли цената на тока е в пъти по-висока. За времето от 19 до 21 часа цената на тока на свободния пазар беше над 1700 лв./МWh, а от 21 до 22 часа - над 1000 лв. Именно това е периодът, в който хората се връщат от работа и пускат климатици, фурни, телевизори, осветление и т. н.

От 1 юли цената на тока за домакинствата без такси за пренос и ДДС беше повишена до около 162 лв./МWh. Оказва се, че в периодите с малко потребление пазарната цена на тока е малко над това ниво. Но в моментите на пиково потребление цената на тока на свободния пазар е над 10 пъти по-висока. Така при излизане на домакинствата на свободния пазар може да се окаже, че през някои дни от годината разходите за ток на домакинствата ще скочат 10 пъти. Това ще засегне най-много хората, които потребяват ток предимно вечер през работните дни, след като се върнат от работа.

За да плащаме повече за електроенергията, изразходвана през времето с най-голямо потребление, ще трябва да бъдат сложени умни електромери, които отчитат потреблението на всеки 15 минути, тоест почти в реално време.

Гражданите могат да се включат

В Бургас енергийна общност топли водата в басейн

Засега кандидатите са малко

В Бургас набират желаещи да участват в енергийна общност за отопление на басейн.

Пилотен проект за изграждане на енергийна общност в Бургас стартира миналия месец. Близо 410 хил. лв. ще бъдат инвестирани в нов соларен парк на покрива на басейн “Арена ОЗК” в морския град. Повече от 80% от произведената енергия ще се ползват директно за нуждите на съоръжението, което бургазлии използват целогодишно. При представянето на проекта беше обявено, че в него могат да участват всички жители на Община Бургас, които инвестират до 10 000 лв., а всеки от инвеститорите ще получи годишен дивидент в размер на 3% на база собствената си инвестиция. Проектът не носи почти никакъв риск, тъй като Общината се ангажира да изкупува произведената енергия на фиксирани цени.

Досега обаче има подадени само 10 заявления от хора от Бургас и страната да станат част от енергийната общност на Община Бургас. Те искат да участват с различни суми, някои са готови да дадат по 500 лв., а други максимума от 10 хил. лв.
Участието в енергийната общност е доброволно. Контролът ще се осъществява от страна на всички участници в него.

Всеки, който инвестира средства в проекта, ще има право на един глас без значение от размера на инвестицията му. Енергията, която ще бъде произвеждана от соларния парк, ще се консумира предимно от басейна, на чийто покрив ще бъде инсталацията. Басейнът работи целогодишно, седем дни в седмицата, което прави проектът рентабилен.

Правят ВЕИ с мощност 100 KWH

В Габрово се включиха 73-ма души

Набраха необходимите пари

В Габрово създадената енергийна общност вече набра необходимия капитал.

В Габрово е реализиран първият общински проект за създаване на енергийна общност, като още през януари беше набран необходимият капитал за инвестицията от близо 160 хил. лв. Проектът предвижда изграждане на ВЕИ за производство на 100 kWh електрическа енергия. Определеният терен за реализиране на инвестицията е Регионалното депо за неопасни отпадъци на Община Габрово, избран поради изключително слънчевото място на обекта, липсата на засенчвания, наличието на относително постоянен потребител на енергията, както и други фактори, имащи значение за успеха на инициативата.

Процедурата за набиране на участници в енергийната общност в Габрово вече е затворена. В общността са се включили 73 души, сред които габровците са 31, а останалите са жители на различни краища на България, участват и шест юридически лица. Членовете на общността са представители на различни възрастови групи и с различни професионални интереси, но онова, което ги обединява, е желанието да участват в създаването на иновативен зелен подход за осигуряване на чиста енергия и да инвестират във фотоволтаична система.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения