Премиерът Борисов прати армия и жандармерия по границата
Няма да допуснем нито един нелегален в страната, обяви Красимир Каракачанов
Еврокомисията изрази готовност да ни помогне
Ситуацията на границата с Турция е тревожна, обяви премиерът Бойко Борисов на извънредно заседание на Министерски съвет днес, проведено след решението на Анкара да пусне бежанците, които искат да заминат за Европа. Министър-председателят съобщи, че армия и жандармерия са пратени по границата с Турция.
Часове по-късно Борисов проведе телефонен разговор с турския президент Реджеп Ердоган, в хода на който било изяснено, че няма пряка заплаха за България, съобщиха от МС. Двамата се разбрали да проведат среща в понеделник, но повече подробности за нея не бяха разкрити.
Пред Ердоган Борисов определил като ключово прилагането на споразумението ЕС - Турция.
Стотици мигранти поеха през Северозападна Турция към България и Гърция, след като Анкара реши да отвори границите (виж долу).
“Имаме данни за струпване на мигранти на Одрин. Армията, жандармерията и граничната полиция са дислоцирани на границата с Турция”, увери след заседанието на МС Борисов. “Притеснително е, че турските граничари се дръпнаха. Да се надяваме, че по-навътре в страната ще ги спират. Виждате по островите в Гърция какво става. Към момента си има реална заплаха от страна на събитията, които се случват там, когато има ракети, хората бягат и паниката е огромна”, добави премиерът.
“Българската армия има готовност да се включи със състав до 1000 души и до 140 единици техника”, обяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов и увери, че целта е да не се допусне нито един нелегален имигрант на територията на България.
Каракачанов съобщи, че “Гранична полиция” е възпрепятствала и не е допуснала да преминат турската граница две имигрантски групи, по около 30 човека.
Междувременно Еврокомисията изрази готовност да помогне, ако България поиска допълнителна подкрепа за опазване на границите. Говорител на ЕК посочи, че тази помощ може да е финансова, или с изпращането на още европейски граничари (в момента в страната ни са около 70 граничари от “Фронтекс”).
Официални данни за 2019 г.
Заловени са 2184 мигранти
Общо 2184 нелегални мигранти бяха заловени през цялата минала година по границата и във вътрешността на страната ни. Това показва статистиката на “Гранична полиция”. Половината от спипаните са сирийци. В сравнение с 2018 г. арестуваните са с 23,4 процента по-малко.
През януари т. г. задържаните са 71 преселници. Броят им е с 22,8% по-малко в сравнение с месец декември. От всички спипани най-много отново са от Сирия - 23 лица.
Гърция подсилва бреговата охрана
В Егейско море патрулират 50 кораба и 1300 служители
Атина,
Бойка Атанасова, наш кореспондент
Гърция взима максимално строги мерки за опазване на сухопътните и морските си граници. От днес е затворен ГКПП “Кастанон” на гръцко-турската граница, което остави много турци и други чуждестранни посетители извън Гърция. Решението за затварянето на пункта е взето заради струпването на значителен брой мигранти и бежанци.
Гръцките и европейски граждани, които искат да влязат от Турция в Гърция, са пренасочвани през България.
Същевременно Атина усили патрулите на бреговата охрана, като в момента в източно Егейско море патрулират 5 кораба със 70 души екипаж. В района се намират общо 1300 служители на бреговата охрана и 50 плавателни съда. Помощ им оказват и 12 съда на европейската служба “Фронтекс”.
“Въпросът с имиграцията придобива ново измерение, тъй като потоците към Гърция включват хора от Иран, където има много случаи на коронавирус. Следователно нашите острови, вече обременени от проблемите, свързани с общественото здраве, трябва да бъдат двойно защитени”, обяви премиерът Кириакос Мицотакис.
Свободното пропускане планирано да продължи 72 часа
Кризата пламна след убийството на 33-ма турски бойци в Идлиб
Южната ни съседка подслонява 3,7 млн. сирийци
Турция повече няма да спира сирийските бежанци, които искат да отидат в Европа. Решението на Анкара дойде късно в четвъртък, след като 33-ма турски войници бяха убити във въздушни удари на сирийската армия в провинция Идлиб, Североизточна Сирия.
Новината съобщи Ройтерс, който се позова на високопоставени източници. “Взехме решение, влизащо в сила незавабно, да не спираме сирийските бежанци, опитващи се да стигнат до Европа по земя или по море. Всички бежанци, включително сирийските, са свободни да преминат в ЕС”, заявил пред Ройтерс официален представител на Анкара, пожелал анонимност.
Той допълнил, че на турската полиция, брегова охрана и гранични части е наредено да не реагират и да позволяват на мигрантите да преминават границата. По неофициална информация отварянето на границите ще продължи 72 часа.
До ранните часове на днешния ден към границите (с България и Гърция в района на провинция Одрин) вече приближаваха стотици мигранти, сред които и жени и деца. Някои се движели пеша, други с наети таксита. По данни на турски медии става въпрос за поне 300 души, сред които сирийци, иранци, иракчани, пакистанци и мароканци.
Турция подслонява 3,7 млн. бежанци, които държи на своя територия по силата на споразумението с ЕС от 2016 г. С него Анкара се ангажира да възпира преминаването на бежанци в Европа, срещу милиарди евро помощи от Брюксел. Турция обаче е заплашена от нов бежански наплив заради разселените около 1 млн. сирийци в Идлиб заради ожесточените сражения там. През декември м. г. силите на Дамаск, подкрепяни от Русия, предприеха офанзива срещу подкрепяните от Турция сирийски бунтовници. Москва и Анкара не успяват да се договорят за изход от кризата, която ескалира.