Уникална скулптура на Римски магистрат е най-новата находка в Хераклея Синтика край село Рупите.
Статуята е с тога, но без глава. Тя е датирана от края на III - началото на IV век и изобразява важна личност, най-малкото магистрат на високи позиции в града.
Находката е била в недрата на откритото вече стълбище около форума в античния град. Първоначално е изкопан тунел до гърдите на статуята, за да се провери какво е състоянието й.
„Става въпрос за добре запазена късноримска статуя в човешки ръст или малко по-голяма. Находката е голяма рядкост. Открит е и запазен надпис. По първоначални предположения надписът е от I век. Епиграфът Николай Шаранков вече работи по него“, казаха от екипа на доцент Людмил Вагалински-ръководител на разкопките в Хераклея Синтика и директор на Националния археологически музей към БАН.
Намерената в Хераклея Синтика статуя най-вероятно е на местен управник. Археолозите са почистили каменната скулптура от пръстта, след което с кран са преместили тежката стълба на форума над нея. Статуята е без глава, но до левия крак на облеченото в тога мъжко тяло е изваяна кутия за папируси - за да е ясно, че става дума за магистрат на висока позиция.
"Дали главата е махната нарочно от недоволни жители на града или от политически противници на управника, тепърва ще се проучва. По скулптурата няма други следи от грубо отношение, тя е била положена внимателно в легнало положение", коментираха от екипа на доцент Вагалински.
Впечатлен от открието бе и премиерът Бойко Борисов. Той поздрави екипа археолози във фейсбук профила си.
„Поздравления и за екипа на археологическото проучване край Петрич – Хераклея Синтика, които са направили уникално откритие. Намерена е статуя с изключително високо качество, вероятно на римския магистрат Тиберий Клавдий Бакхий, организатор на игрите в чест на императора. В България няма аналог. Форумът на Хераклея Синтика заедно със сградите са проучени тази година с финансирането, осигурено от бюджета.“
100 хиляди лева отпусна правителството това лято, за да продължи проучването на Хераклея Синтика.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш