Шакира – да, Пике – не

Spain's defender Gerard Pique reacts during the Euro 2016 Group C qualifying football match between Macedonia and Spain at the Filip II Arena stadium in Skopje on September 8, 2015. AFP PHOTO / NIKOLAY DOYCHINOV

Испания се класира за Мондиал 2018, но не е сигурно дали Жерар Пике ще е част от отбора. При победата с 3:0 над Албания в Аликанте, феновете на „Ла Фурия“ гневно освиркваха защитника на „Барселона“. Пике е известен с крайните си пристрастия към Каталуния, дори предложи да се оттегли от националния. После се отметна.

Чули за разрив в отношенията между футболиста и поп певицата Шакира, запалянковците издигнаха плакати. На тях пишеше: „Шакира – да! Пике – не!“ Според испанския сайт „Котилео“ двамата вече не живеят заедно. Близък до звездното семейство твърди, че отношенията им са безвъзвратно приключени.

Въпреки отношението на публиката треньорът Хулен Лупетеги похвали зрителите. „Феновете ни бяха феноменални – каза селекционерът. - Бяха като картина, която е шедьовър. Трябва да се радваме и да празнуваме за хубавите неща, които се случват. А това е класирането ни за световното първенство.“

Кристиян Панучи, италианският треньор на Албания, предвиди, че Испания ще спечели мондиала в Русия. Според легендарния защитник никой тим в света няма подобни качества.

Испания получи неочаквана помощ и от Македония. Съседите завършиха престижно 1:1 като гост на Италия, с което направиха „Ла Фурия“ недостижима в квалификациите. Славният вратар Джанлуиджи Буфон игра необичайно в синя фланелка, подготвена за 172-ия му мач. Вместо да държат испанците в напрежение до последния момент, „адзурите“ обаче се провалиха. Защитникът Джорджо Киелини откри резултата в началото на второто полувреме, но резервата Александър Трайковски изравни. В първия мач между съперниците Италия спечели с гол в добавеното време в Скопие. Треньорът Джанпиеро Вентура заяви, че отпадане от световното първенство ще е катастрофа за страната му.

Само че представянето на отбора е наистина трагично. До гола на Киелини нито един от футболистите не улучи македонската врата.

Трябва всички да поемем отговорност за това, което се случи – каза Буфон. - Мисля, че загубата ни с 0:3 от Испания е основната причина да загубим почва под краката си. Може би си помислихме, че сме по-добри, отколкото всъщност сме. В момента сме в психологическа дупка и трябва бързо да излезем от нея.“

Италия игра за последно на плейоф през 1997 година, когато успя да победи Русия. „Ако играем, както през второто полувреме срещу Македония, не можем да се класираме за световното – отсече Вентура. - Резултатът е ужасен. Нито го очаквахме, нито го искахме. С основание ни освиркваха от трибуните. Смятам, че никой истински тифоз няма право да ругае своя национален отбор. Ние се нуждаем от публиката, за да успеем. Сега трябва сериозно да изиграем гостуването в Албания и да се подготвим максимално за плейофите.“