БМФ сключи договор за построяване на нови 6 кораба

До средата на 2020 г. дружеството ще разполага с тонаж от 1.5 млн. тона

"Параходство БМФ"АД сключи договор на построяване на нови 4+2 кораба за превоз на насипни товари с една от трите най-големи корабостроителници в Китай, съобщиха за "Труд" от пресцентъра на дружеството. Корабите ще са с нов, изключително ефективен дизайн и ще са оборудвани с най-съвременните двигатели, механизми и технологии. Всеки един от тях ще е с товароподемност (DWT) от 45 000 тона, максимално газене от 10.80 метра и с усилен корпус, и пропулсивен комплекс за плаване в ледови райони като Балтийско море, Азовско море и Канада. Корабите ще се отличават и с това, че ще имат най-голямата кубатура на товарните си помещения за този сегмент. Очаква се първият кораб да влезе в експлоатация още до средата на 2019 г., а китайската корабостроителница е потвърдила вече, че в рамките на една година ще може да предаде и останалите пет кораба. Вече са определени и имената на първите четири кораба – „Миджур“, „Плана“, „Мальовица“ и „Бузлуджа“.

Новата инвестицията на българската компания ще надхвърли 100 млн. долара. Ръководството на БМФ счита, че е настъпил момент за поетапно преминаване към възможно най-модерни и ефективни плавателни съдове. Според него това е единственият път към утвърждаване и подобряване конкурентоспособността на флота, съответно и на пазарните позиции на дружеството. През изминалите няколко месеца флотът на Параходство БМФ беше попълнен с два чисто нови кораба от последно поколение „Bluetech 42” – „Руен“ и „Рила“, а догодина се очаква предаването на последните два кораба по този проект – „Рожен“ и „Мусала“.

С подписването на настоящите договори е вече ясно, че до средата на 2020 "Параходство БМФ"АД ще разполага със собствен тонаж от над 1.5 млн. тона, при средна възраст на флота под 7 години, стремейки се да стане най-големия корабособственик на т. нар. „Handy size” кораби за насипни товари в Европа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика