България на три победи!

Трябваше да изминат цели 5843 дни преди България отново да постигне три поредни победи в официални мачове. В събота вечерта голямото чакане свърши, а „лъвовете“ надвиха Кипър с 2:1 в двубой от Лигата на нациите - турнир, превърнал се в любим за „трикольорите“. Така тимът на Петър Хубчев запази 100% актив след първите двубои в групата, запазвайки лидерската позиция.

Успехът дойде трудно след обрат през втората част. Гостите поведоха изненадващо преди почивката чрез Кастанос. През второто полувреме обаче домакините вдигнаха оборотите, а дебютни голове за представителния ни тим вкараха Кирил Десподов и Тодор Неделев. След победата стана ясна и причината „лъвовете“ да излязат преобразени за вторите 45 минути.

„През първото полувреме не играхме като едно цяло – обясни Симеон Славчев. - След почивката показахме български дух, бяхме като задружно семейство, заслужихме трите точки, надиграхме ги, борихме се. Хубчев натисна копчето "Рестарт" на почивката, доста мотивиращо.“

%d0%bf%d0%b5%d1%82%d1%8a%d1%80-%d1%85%d1%83%d0%b1%d1%87%d0%b5%d0%b2

А същото призна и самият селекционер – главният „виновник“ за добрата серия на България.

„Понякога треньорите говорят на висок тон с играчите – обясни специалистът. - Няма обаче да разкривам какво сме си казали на полувремето. Жалко ако сме изглеждали уплашени в началото на мача, имаше голяма отговорност върху играчите и това понатежа. От втората част съм доволен, дори и само като резултат.“

А за последно България се радваше на подобна серия през далечната вече 2002 година. Тогава отборът, воден от Пламен Марков, започва квалификациите за Евро 2004 с победи над Белгия (2:0), Хърватия (2:0) и Андора (2:1). А впоследствие „лъвовете“ се класираха на големия форум в Португалия. Сега националите отново имат такъв шанс. За целта трябва да спечелят своята група, което освен място в плейофната фаза, ще им осигури и промоция за Дивизия B за следващото издание на турнира. А въпросните плейофи ще излъчат победителя от нашата дивизия, който ще грабне квота за Евро 2020. Той ще стане ясен след два полуфинални мача, включващи реванши, и финал. Срещите ще се играят през март 2020 година. Преди тях обаче ще има и традиционните квалификации.