Върховете на българския спорт през 2017-а

Изминаващата 2017-а не се оказа особено успешна за българския спорт, въпреки че определени състезатели и отбори афишираха сериозен потенциал. В олимпийските дисциплини страната ни остана без световен шампион, а единственото отличие от първенство на планетата заслужи таекуондистът Владимир Далаклиев – бронз в Република Корея. Неговият треньор Пламен Трънски го изведе до медала в категория до 68 кг в конкуренцията на почти 100 състезатели!

Подмладяването в родния спорт явно върви с пълна сила на старта на новия олимпийски цикъл. Спортовете с традиции – борба и бокс имаха силни европейски първенства, но силите им не стигнаха за отличия на световната арена. В борбата отличен дебют за България направи натурализираният египтятин Тарек Абдеслам, който си тръгна с титла в категория до 75 кг на класическия стил. Със злато ликува и Биляна Дудова (55 кг) при жените. А в колекцията си националите имат още 4 медала – три сребърни и бронз.

В бокса Даниел Асенов-Тайсъна записа силен сезон, като за първи път ликува с европейско злато при мъжете, вдигна и купа „Странджа“ за най-добър състезател на турнира.

Щангистите ни също не успяха да вземат медал от планетарен шампионат. Но фактът, че участват вече е успех, след драмите около отнетия им лиценз и факта, че не са сред 10-те страни със спрени за година права заради употреба на допинг. Отличие за родната щанга имаше на европейското - Васил Господинов (105 кг) успя да вземе сребро.

От олимпийските спортове единствено художествената гимнастика успя да удържи на високите очаквания. Но работата с новите момичета започна реално още преди олимпиадата Рио 2016. Ансамбълът, воден от Весела Димитрова, спечели сребро в многобоя на световното в Пезаро и си тръгна с бронз на топка и въжета. Невяна Владинова пък стигна до първия си медал от мондиала – бронз на топка. А в подножието на отличията остана другата ни елитна гимнастичка – Катрин Тасева.

Надеждата да имаме тенисист в Топ 3 на света доскоро ни се струваше абсолютен мираж. Но Григор Димитров я направи реалност, записвайки най-успешния си сезон. Родната звезда спечели 4 титли и триумфирана заключителния турнир на АТП в Лондон, което го изстреля на трето място в световната ранглиста. Българинът се нарежда веднага след титаните в аристократичния спорт - Рафаел Надал и Рождър Федерер.

В леката атлетика започнаха обещаващо сезона. Дебютантът от олимпийските игри Рио 2016 Тихомир Иванов преодоля котата от 230 см в скока на височина, което му донесе и победата на европейското отборно първенство. А при първото си участие на Диамантената лига плевенчанинът се нареди на престижното 4-то място. Травма в крака обаче му попречи да сътвори чудото на световното в Лондон, но пък там той стигна финала с личен рекорд от 231 см. Опитната Ивет Лалова стана първа на 100 м на европейското клубно първенство, а на мондиала не й стигнаха 11 стотни, за да бяга във финала на 200 м. Олимпийската вицешампионка Мирела Демирева изпраща слаб сезон, в който дълго лекуваше травма. Тя не успя да се класира за световното, но получи покана от ИААФ да участва в скока на височина. И оправда доверието – стигна финал, като завърши седма.

Мегазвездата Майкъл Фелпс (САЩ) пък запали нашето момче Антъни Иванов по плуването. И вече 18-годишен търновецът жъне своите успехи. На мондиала за мъже талантът проби до финал на 200 м бътерфлай, където завърши осми. А с това прекъсна 10-годишната пауза без наш състезател в осмицата на планетата. После Антъни спечели и бронз на същата дисциплина на световното при юношите в САЩ, което е първо отличие за „синия“ ни спорт от подобен форум.

В гребането, спортът с последната ни олимпийска шампионка от Пекин 2008 -  Румяна Нейкова, също има проблясъци. Борис Йотов триумфира с европейската титла на скиф при младежите до 23 г. А успехът дойде при дебютното му континентално първенство за България, след като 7 сезона се състезаваше за Азербайджан.

Мъжкият ни волейболен тим не успя да ни зарадва с медал от голямо първенство, но остана в голямата игра. На световната лига, и на европейското отборът на народа завърши шести. Бумът направиха девойките до 23 години, водени от Антонина Зетова, които грабнаха бронз на световното в Словения.

В навечерието на зимните олимпийските игри Радослав Янков ликува с малкия кристален глобус в паралелния гигантски слалом в сноуборда. Талантът от Чепеларе зарадва родната публика с победа на световната купа в Банско, а в края на януари курортът ще посрещне отново елита в „белия“ спорт.  Надпреварата ще бъде и генерална репетиция за зимните игри Пьонгчан 2018.

Тогава ще стартира и най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова, която е на прага на четвъртата си олимпиада. На предишните игри тя остана на крачка от медала – пета.

За „бялата“ олимпиада през февруари България ще бъде представена с пълен отбор в биатлона при мъжете и жените. Националите ни записаха силен сезон. Владимир Илиев триумфира с европейска титла, а Красимир Анев спечели сребро и бронз в първенството. А в отборното нашите станаха трети след Русия и Украйна.

Извън спортните арени алпинистът Боян Петров записа личен рекорд, като покори 10-ия си осемхилядник. А само за този сезон това е втори подобен връх в колекцията му.

При параолимпийците 2017-а е годината на Ружди Ружди. Той ликува със световна титла в тласкането на гюле и то с планетарен рекорд – 12,47 м.

За разлика от предишни години, този път „Цар Футбол“ зарадва почитателите с по-добри игри на националния отбор. „Трикольорите“ се бориха за класиране на голямо първенство до края на квалификациите, така че и малките неща са поводи за радост. Победите над Холандия и особено Швеция (първа от 50 години) в световните квалификации дадоха на родния футбол самочувствието, че не е толкова далеч поне от средното равнище в Европа. А на родната сцена пловдивският „Ботев“ нащърби малко хегемонията на „Лудогорец“ като го победи във финала за Купата на България. Все пак, „орлите“ остават единственият отбор, който постига значими резултати извън родната футболна действителност.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт