Германия възкръсна сред море от „лалета“

Bayern Munich's goalkeeper Manuel Neuer warms up prior to the German first division Bundesliga football match FC Schalke 04 vs Bayern Munich in Gelsenkirchen, western Germany, on September 21, 2013. AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE DURING MATCH TIME TO 15 PICTURES PER MATCH. FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050.

Една година феновете на Германия страдаха. Бундестимът се провали на Мондиал 2018, после отпадна в Лигата на нациите. На четвъртфинал в Шампионската лига няма представител на Бундеслигата.

Птицата Феникс с екип на Германия обаче започна да възкръсва и то сред огромно море от оранжеви „лалета“. След 23 години Бундестимът срази своя отколешен враг Холандия с 3:2 в Амстердам. Драмата в Амстердам бе пълна – 2:0 за гостите до почивката чрез Лерой Сане и Серж Гнабри. Холандците върнаха и двете попадения в първия четвърт час на второто полувреме – попадения на Матийс де Лигт и Мемфис Депай. Чак в последната минута Марко Ройс, влязъл като резерва, направи 3:2.

Обновеният немски отбор си има и нов герой. Левият защитник Нико Шулц („Хофенхайм“) асистира за първия и третия гол. Игра перфектно през цялото време. Един от най-наболелите въпроси в Германия получи отговор. Марк-Андре тер Щеген пази великолепно в „Барселона“, но няма да е титуляр в Бундестима. Капитанът Мануел Нойер получи поста и спаси няколко чисти положения. Това неговият мач №86 за родината, с което се изравни с великия си предшественик на поста Оливер Кан, който скоро може да му стане началник в „Байерн“.

Този мач може да е преломен за отбора – каза Нойер. - В последните месеци играхме още два пъти срещу Холандия и само липсата на шанс пред гола не ни позволи да победим.“

Йоаким Льов обаче откри още един фронт – този път срещу „Борусия“ (Дортмунд). В клуба не са доволни, че Ройс влезе само като резерва. Льов отвърна, че не го интересува „Борусия“ и капитанът на „жълто-черните“ не е бил готов за цял мач. „Тук никой клуб няма думата – отсече селекционерът. - Марко чувстваше болки в бедрото два дни и нямаше как да го пусна титуляр.“

В „Байерн“ вече открито недоволствата срещу Льов, който прекрати кариерите на Томас Мюлер, Матс Хумелс и Джером Боатенг.

В куриозна ситуация изпадна Роналд Куман, треньорът на Холандия. При изравнителния гол на Депай легендарният защитник от „дриймтима“ на Йохан Кройф в „Барселона“ скочи толкова рязко, че скъса панталоните си. На пресконференцията журналисти се пошегуваха с Куман, че костюмът му е доста тесен заради натрупаните килограми. „Добре съм си, причината бе в дижението, тези дрехи ми стоят добре“, отвърна с усмивка Куман.