Голяма нужда съсипа лидера на Джиро д’Италия

Pink Jersey Netherlands' Tom Dumoulin of team Sunweb (C) climbs the Mortirolo during the 16th stage of the 100th Giro d'Italia, Tour of Italy, cycling race from Rovetta to Bormio on May 23, 2017. / AFP PHOTO / Luk BENIES

Лидерът в генералното класиране на Джиро д’Италия Том Дюмулен загуби голяма част от аванса си заради нервния си стомах. Холандският състезател на „Сънуеб“ бе принуден да отбие встрани от колоната по голяма нужда по време на „кралския“ 16-и етап Ровета - Бормио (222 км). Това го забави и той изостана от основните си съперници, които не проявиха склонност да го изчакат да си свърши работата. Ситуацията се разигра по време на спускането след финалното изкачване, където скоростта е висока и лесно се прави голяма разлика във времето.

Чуха се мнения, че състезателите са проявили неспортсменство, но самият Дюмулен нямаше претенции към тях.

„Усетих го изведнъж, но беше много тежко, просто не можех да продължа - призна Дюмулен. - Може би съм прекалил с енергийните гелове на изкачването. Смятам, че иначе можех да карам с лидерите.“

Бившият шампион Винченцо Нибали (Италия, „Мерида“) спечели победата по отсечката, а с него финишира Микел Ланда (Испания, „Скай“). Трети на 12 секунди зад тях завърши Найро Кинтана (Колумбия, „Мовистар“), който вече е само 31 секунди зад Дюмулен в генералното класиране. Нибали е трети на 1:12 минути.