„Господин Фут, вие сте копеле!“

„България не успя да бие Франция в София, въпреки че беше „хванала“ съдията“, така кукуригат „петлите“ след световната квалификация на 9 октомври 1976-а. С французите тогава се борим за място на Мондиала в Аржентина-78. По-късно и от нашия лагер изтича информация, че от футболната ни централа са взели мерки за комфорта на шотландския съдия Йън Фут и помощниците му. Как конкретно, никой не казва, но за първи път след 36 години от двубоя, някои от играчите ни признават - усетили са реферско рамо на терена. Нещо повече - британецът дори се престарава. Още при първата атака двама от българите повалят френския вратар Доминик Баратели. А Фут се прави на ощипан и гледа като легендарния актьор Луи де Фюнес на кръстовище във френска комедия.

„Две минути след това Христо Бонев прояви невиждана агресия срещу вратаря, но реферът се задоволи само с фаул – пише за мача авторитетното издание „Франс футбол”. - Още тогава се разбра, че арбитърът ни готви нещо лошо.“

Малко преди почивката обаче Франция води с два гола аванс, вкарани от Мишел Платини и Бернар Лакомб. Но Бонев намалява след добре изпълнен пряк свободен удар. В 68-ата минута арбитърът не дава чиста дузпа за Франция, когато вратарят ни Тодор Кръстев събаря Платини.

Окуражени, българските футболисти засилват огъня и Павел Панов изравнява – 2:2. Критичният момент настъпва в 88-ата минута, когато Бонев с топка в краката нахлува в тяхното наказателно поле между двама противници. Попаднал в „сандвич”, Зума не пропуска да се възползва с падане в точния момент. Дузпа за България!

Възмутен, коментаторът на френската телевизия „Антен 2“ Тиери Ролан подпалва невиждан скандал в ефира.

„Мосю Фут, вие сте копеле!“, изревава шпикерът в ефир.

Французите протестират бурно, а дузпата не се изпълнява близо 2 минути. Дълго време в наказателното поле няма никой от нашите, тъй като всички се крият и никой не посмява да поеме отговорността.

„Войн Войнов и Павел Панов бяха определени да бият дузпата, а не Бонев – признава по-късно Чавдар Цветков, легенда на „Славия“. - За този мач бяхме „хванали“ толкова здраво преди мача шотландския съдия Фут, че човекът само дето сам не вкара топката във френската мрежа. Спомням си оня пробив за дузпата на Зума. По-късно Бонев ми призна „Стигнах до пеналта и там просто се свлякох от умора“. Шотландецът обаче наду свирката и ни подари дузпата. Треньорът Христо Младенов ни беше казал, че ако има такава, я изпълнява Панов, а втори по ред е Войнов. Зума после ми разказа: „Нямаше кой да бие, освен мен. Войната беше се скрил в пясъка за дълъг скок и ми каза: „Бона няма да стана, ако искаш - убий ме“. Отивам към Павката и той трепери - не може.“ Така се заех с дузпата, но пропуснах и изтървахме победата над Франция.“

И до ден днешен Войнов съжалява, че не се нагърбил с изпълнението.

„Признавам си, хвана ме шубе – каза иначе сърцатият нападател. - И Бонев като капитан пое риска. И до днес си мисля, че ако не се бях уплашил, щях да вкарам гол.“

Какво се случи при дузпата? Бонев стреля по земята в десния ъгъл, Баратели скача в другата посока, но топката излиза в аут.

„Като застанах зад топката, вратата ми се видя малка като кибритена кутия“, доверява по-късно Зума.

След пропуска френският коментатор продължава да кълне в ефир.

„Господин Фут, вие не трябва да излизате от затвора, защото сте престъпник от класа!“.

Мачът приключва 2:2, а по-късно изпуснатата победа се оказва фатална за класирането ни на световното Аржентина-78. Сега, почти 41 години по-късно, ситуацията в групата е различна за нас. А съдията е испанец. Но... отново е октомври и пак сме срещу Франция на националния стадион „Васил Левски“. Така че... напред „лъвове“!