Двоен етиопски триумф на маратона

С двоен етиопски триумф приключи 33-ото издание на Софийския маратон. Най-бърз по класическата дистанция 42,195 км бе Гудета Бирату - 2:15,44 ч, а на 0,10 секунди след него финишира сънародникът му Тефери Балча, който бе заявен за надпреварата с най-добро време, но не успя да го демонстрира в София (2:07,32).

„През цялото трасе се движех с основната група, защото имах болки в крака - разкри победителят. - Но в последната обиколка успях да стисна зъби и да изпреваря конкурентите си и най-вече моя приятел Балча. Щастлив съм, защото миналата година тук бях трети, а сега съм първи.“

Българският зет Ахмет Насеф, който е с марокански корени, но с италиански паспорт, не успя да удари джакпота. Той бе първи във Варна по-рано през годината и имаше единствен шанс да спечели бонус от 20 000 лв., но изостана и завърши едва пети.

При жените №1 е Белайнеш Игезу с 2:29,39 ч. Тя бе лидер през повечето време, а втора след нея остана кенийката Агнес Чебет (2:40,10).

Победителите получиха по 8000 лв. от рекордния награден фонд от 60 000 лв.

За първи път надпреварата бе и балканско първенство, а дебютна титла взе най-добрият ни бегач Шабан Мустафа (2:29,59).

Шампион на националното първенство пък е угандиецът Исмаил Сенанджи, състезаващ се за варненския „Евър“.

Завидна форма демонстрира Жак Валентин, маркетинг директор на „Асикс”, един от спонсорите на надпреварата. Бившият елитен атлет завърши за 1,49 ч на 21 км.

А на 10 км се пусна Йордан Йовчев, който бяга благотворително.

Любо Ганев и Красен Кралев дадоха символичен старт с тромба.