Дипломацията vs литературата

Кога един дипломат посвещава времето си на белетристиката? Отговор на този въпрос – с цитати от класици във философията и литературата – предостави на широката аудитория писателят Христо Добротинов (познат в дипломатическите среди като Христо Георгиев – посланик на България в Белгия и Кипър).

Премиерата на неговия нов сборник с разкази и новели „В търсене на холивудския прислужник” (ИК „Хермес”) се състоя на 4 октомври в Книжен център „Гринуич” и събра повече от 100 негови читатели, сред които бяха депутати, евродепутати, посланици, писатели. Събитието се водеше от Десислава Добрева (PR на „Хермес”).

За стила на автора говори литературният критик Георги Цанков: „Много отдавна Христо Добротинов влезе в българската литература. Този сборник излиза 30 години след книгата „Игра на конспиратори”, издадена от „Хр. Г. Данов”. Тогава редактор му беше Стойо Вартолоеев – именно той сега му гласува доверие, защото в това издателство няма как да попаднат случайни имена. Виждаме, че авторът не е изневерил на себе си, но ни изненадва с блестящо предадени сюжети. Дълго мислих на какво ми прилича тази литература: сетих се за Кортасар и неговия усет да намира фантастичното в нашия живот в най-баналните на пръв поглед моменти. Това е проза за философията на времето.

Присъдата е над нашите заблуди и лутане по ъглите, над униженията и високомерието, над онази смесица от изпитания и падения, която съставя живота ни. В новелата „В търсене на холивудският прислужник” минаваме през всички изпитания и установяваме, че мечтите са се превърнали в химери. Авторът създава характери, които достигат до сърцето ни. Той говори за нашата неясност в територията на Европа – съмненията ни къде точно се намираме. Неговите герои търсят любовта и не я намират, над главите им тежи заплахата на апокалипсиса...”

Самият автор благодари на издателя си и цитира Стендал („Писателят е едно огледало, което върви по пътя и отразява всичко.”), Бердяев („Човекът очаква да види в себе си Бога, а самият Бог очаква да види човека.”), Съмърсет Моам („Писателите създават илюзорен свят, който те представят за действителност.”), Франсоа Лиотар, Зигмунт Бауман и други.

За ролята на Христо Георгиев (Добротинов) като дипломат и медиатор на българската култура в Брюксел говори Здравка Евтимова: „В Брюксел той провеждаше невероятни литературни вечери! Но не четеше нищо от себе си – представяше винаги другите. В творбите си той живее с всеки свой герой, ние си ги представяме. Христо успява да ни накара да видим, че всички имаме едно общо нещо – това са милиардите години еволюция! Неговите разкази ни събуждат и ни карат да чувстваме какво ни боли... Благодаря ти, Христо, че ни държиш днес с изправени погледи!”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура