Древните хора са били по-резистентни към раковите заболявания

Честотата на раковите заболявания в съвременния свят е 100 пъти по-голяма, отколкото в древността. До този извод стигнаха канадски учени, които изследваха тленните останки на над 1000 древни египтяни и откриха едва няколко случая, свързани със злокачествени тумори, съобщи Лента.

Фрагменти от скелети със следи от злокачествени образувания по тях бяха открити в две гробища в оазиса Дахла. Радиовъглеродното датиране показа, че тленните останки датират отпреди 2800-3000 години и 1550-1950 години. Учените попаднали на около 1800 скелета, но само 1087 от тях били достатъчно добре съхранени, за да бъде извършен морфологичен анализ на костите. Полът бил установен въз основа на формата и размерите на черепа, а възрастта - по уврежданията на зъбите и други признаци, включително формата на ребрата.

Върху някои от костите били открити увреждания, които са характерни за развитието на злокачествени тумори. По мнението на учените, най-верният показател за сравняване но разпространението на злокачествени тумори в древността и днес е рискът от рак през човешкия живот (lifetime cancer risk, LTCR). В страните на Запад той е 50 процента (500 на всеки 1000 души), а рискът от смърт вследствие на рак - 25 процента.

Преценката е въз основа на общия брой на новите случаи на рак и на смъртността вследствие на рак през годината. В древността в Дахла рискът от рак през човешкия живот бил едва 0,5 процента.

Учените все пак са склонни да смятат, че жизнената среда в съвременния свят е по-канцерогенна, отколкото в древността. Допринасящите за поява на злокачествени тумори фактори включват тютюнопушенето, употребата на алкохол, голямото съдържание на въглехидрати и мазнини в храната и замърсения въздух.

Резултатите от изследването са публикувани в International Journal of Paleopathology.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука