Есента - сезонът за имунопрофилактика на алергиите

Защо пред един алергологичен кабинет има толкова много хора извън сезона на алергиите? Този въпрос си задава човек, когато застане на пейката в поликлиниката. "Защото се намираме се в сезона на профилактиката на фунгиалните алергии, които у нас са много силно изявени и най-често става въпрос за плесени", обяснява алергологът в ДКЦ "Пловдив" и УМБАЛ "Пловдив" д-р Нина Маркова, която на ден преглежда 30-ина души.

Засегнатите се оплакват от хрема, кихане и трудно понасяне на влажния въздух след дъжд. "При тях трябва да се прави профилактика или да се приложи лечение, ако са закъснели с поставяне на диагнозата. Тъй като зачестиха вирусните инфекции, срещат се и доста болни пациенти, имащи като "подложка" алергичен ринит или астма. При тях заболяването протича доста по-тежко, защото се налага профилактика и на белия дроб. Имунотерапията е единственото познато истинско лечение засега на причината за алергия", подчертава д-р Маркова и допълва, че за пациентите с полинозните ринити и астми, които я посещават най-често, само през есента е възможно уточняване и започване на имунотерапия.

"Алергичният ринит си остава най-често срещаното заболяване у нас. Голяма част от хората дори не го считат за патология и години наред търпят симптомите, купуват капки за временно облекчение и отиват на преглед вече с полиалергии, тежки синузити или фарингити. Затова е важно да се знае, че когато оплакванията не отшумяват повече от 2 месеца, няма ефект от нормално лечение на вирусни или бактериални ринити, би трябвало пациентите да се насочат към алерголог. Той ще прецени дали става въпрос за алергичен ринит и по този начин лечението ще започне навреме", твърди д-р Нина Маркова, която напоследък наблюдава и не малък брой пациенти с уритикарии, деца с атопични алергии и дерматити.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве