Испания счупи на шест хърватското его

Само два месеца, след като Хърватия стигна до паметен първи финал на голям форум по време на Мондиал 2018, „шахматистите“ изиграха нов мач за историята. Но този път в негативен аспект. Отборът на селекционера Златко Далич записа най-срамната загуба на национално ниво – 0:6 от Испания. Двубоят, игран в Елче, бе част от турнира Лига на нациите. Предишната най-голяма загуба бе от Англия на „Уембли“ през 2009 година - 1:5.

Головете за домакините вкараха Саул Нигес, Марко Асенсио, Родриго Морено, Серхио Рамос, Иско, а стражът на гостите Ловре Калинич си вкара и автогол.

„След мача в съблекалнята бе пълна тишина – призна левият бек Йосип Пиварич. - Какво можем да кажем след такава загуба? Създадохме в началните минути 3-4 положения, а те ни вкараха 3 гола с 2 удара.“

На свой ред Далич прие поражението без да търси оправдания.

„Можем само да поздравим съперника – обясни селекционерът. - Трудно е да приемем случилото се, но след такъв мач трябва просто да си извлечем необходимите поуки. Няма смисъл да се самосъжаляваме, а да работим още по-усърдно.“

Злополучният двубой пък бе юбилеен за Иван Ракитич, халфът на „Барселона“. Опитният футболист записа мач ?100 с екипа на родината си.

В Испания треньорът Луис Енрике и селекцията му бе засипана с похвали. Под негово ръководство „Ла Фурия“ записа две поредни победи - 2:1 насред „Уембли“ срещу Англия и сега 6:0 над финалиста на световното първенство. Бившият наставник на „Барселона“ обаче побърза да охлади страстите.

„Постигнахме два добри резултата, но все още не сме направили нищо съществено – обясни Енрике. - Сега е времето да продължим да работим.“

А освен това селекционерът призна, че основата на отбора му е съставена от играчи на „Реал“ (Мадрид). Именно Асенсио, един от представителите на „белия балет“, успя да впечатли най-силно. Офанзивният футболист направи 3 асистенции в срещата, освен че вкара и едно от попаденията. За 90 минути нападателят сгреши само 3 паса от 62 опита.