И отново цар (В)Каранга!

Слънце грее, дъжд вали, (В)Каранга пак блести!

Такова чудо българският футбол отдавна не е виждало. Бразилецът Фернандо Каранга е просто феномен. През новия век не е имало играч с такова фундаментално влияние върху отбора си у нас.

Преди седмица Каранга вкара в 93-ата минута победен гол за ЦСКА срещу „Пирин“ под жаркото слънце над Благоевград. При адски условия отново бразилецът заби за 1:0 във вечното дерби срещу „Левски“ в 85-ата минута.

Каранга е нападател от висока европейска класа. През сезона вече има 24 гола и е ракетата носител на ЦСКА в юбилейния сезон. Каранга носи на раменете си мечтата, че по случай 70-ата годишнина най-накрая титлата ще се завърне на стадион „Българска армия“.

Вечното дерби се превърна много повече в битка, отколкото във футбол. Положения реално нямаше. През първото полувреме дъждът се сипеше като из ведро, а футболистите изпадаха дори в куриозни ситуации. Едва в последната минута преди почивката Станислав Костов от „Левски“ успя да стреля точно, но малкият ъгъл позволи на литовския вратар Витаутас Черниаускас да спаси безпроблемно.

Дъждът спря през второто полувреме, но теренът си остана все така лош. Двата отбора не можеха да си подадат по два точни паса, а не опитваха и достатъчно удари от далече. Единственият вариант за гол бе след центриране. ЦСКА повече търсеше победата, повече атакуваше. И триумфира! В 85-ата минута Тиаго Родригес центрира от пряк свободен удар в наказателното поле, топката се промуши между десетки крака, стигна до Каранга и той я бутна във вратата! Гол! Победа! И първо място! Поне до късно вечерта, когато „Лудогорец“ може да си върне първото място дори с реми на терена на „Етър“.

Каранга избухна в дива радост. Пригласяше на фенските песни. Явно си бе научил и урока по дисциплина. Нито свали фланелката си, нито се разправяше със съдията Никола Спасов, нито с играчи на „Левски“. Така и не даде повод за картон. А когато следващия път види жълт цвят, ще бъде наказан да 2 мача.

„Не се игра много футбол – каза голмайсторът. - Никога не гледаме мачовете на „Лузогорец“. Няма нищо специално, че постигаме победите в края.“

„Левски“ игра за „Лудогорец“ - изригна след мача Димитър Пенев, треньор №1 на България на ХХ век и почетен президент на ЦСКА. - „Левски“ просто играеше за друг отбор. ЦСКА играеше за себе си. Трудно беше при тези климатични условия, но с Господ не може да се борим.“

„Това бе битка на характери, а не футбол – добави треньорът на „червените“ Стамен Белчев. - Теренът пречеше на всички. Направихме максимума предвид условията. Имаше дух. Равенство не ни устройваше и на всяка цена трябваше да вкараме гол. Бяхме търпеливи, изчакахме своя момент и победихме! Когато виждаме как футболистите остават сърцата си на терена, няма как да им се сърдим.“