Клоп - майсторът на чудесата

„Ливърпул“ излезе като обречен срещу „Барселона“. Без контузените Роберто Фирмино, Мохамед Салах и Наби Кейта, след 0:3 на „Камп Ноу“ единствено на „Анфийлд“ вярваха в чудото. А като свой предводител „червените“ имаха майстор на магически нощи в европейските турнири.

„Много сме далеч от това да се предадем – каза треньорът Юрген Клоп преди епичния дуел. – Ясно е, че сме поставени до стената, но това е футболът. Искаме да направим малкото чудо.“

Клоп определено е майстор на подобни мачове, които ще останат в историята.

„Борусия“ (Дортмунд) – „Байерн“ (11 април 2012 година)

„Борусия“ прие рекордьора по титли у дома в директен дуел за първото място. В 77-ата минута Роберт Левандовски вкара с пета за „жълто-черните“. След това вратарят Роман Вайденфелер парира дузпа на Ариен Робен. Десет дни по-късно „Борусия“ вече бе шампион.

„Борусия“ (Дортмунд) – „Байерн“ (12 май 2012 година)

Месец след големия мач двата гранда се срещнаха и във финал за Купата на Германия. Този път Юрген Клоп отвя баварците с 5:2. Още в 3-ата минута Шинджи Кагава откри резултата, а на почивката вече бе 3:1. Клоп триумфира със златен дубъл.

„Борусия“ (Дортмунд) – „Малага“ (9 април 2013 година)

В Германия наричат този мач „Майката на магическите нощи“. След 0:0 в Испания вторият четвъртфинал в Шампионската лига вървеше 2:1 за „Малага“ до 90-ата минута. 60 секунди след редовното време Марко Ройс изравни. В следващата атака Фелипе Сантана вкара победно за 3:2

„Борусия“ (Дортмунд) – „Реал“ (24 април 2013 година)

Още в следващия кръг Клоп преживя поредната си гала. В първия полуфинал в Дортмунд на почивката резултатът бе 1:1. Накрая „Борусия“ спечели с 4:1. Всички четири гола вкара Роберт Левандовски. На реванша „Борусия“ падна „само“ с 0:2 и отиде на финал, където загуби от „Байерн“.

„Борусия“ (Дортмунд) – „Байерн“ (28 април 2015 година)

В последния си сезон в Дортмунд на полуфинал за купата на страната Клоп трябваше да се изправи срещу „Байерн“. Роберт Левандовски (вече при баварците) откри резултата, а четвърт час преди края Пиер-Емерик Обамеянг изравни. Накрая се стигна до дузпи. „Байерн“ не вкара нито веднъж от четирите си опита, „Борусия“ стигна финал, но падна с 1:3 от „Волфсбург“.

„Ливърпул“ – „Борусия“ (Дортмунд) (14 април 2016 година)

На Клоп се наложи да играе в четвъртфинал в Лига Европа срещу старата си любов. Първият мач в Дортмунд завърши 1:1. В 47-ата минута на реванша на „Анфийлд“ германците водеха с 3:1. Първо Фелипе Коутиньо, а после Мамаду Сако успяха да изравнят, но това не стигаше. В даденото продължение Деян Ловрен заби за 4:3 и „Ливърпул“ ликува. Тимът на Клоп стигна финал, но падна от „Севиля“.

„Ливърпул“ – „Манчестър Сити“ (4 април 2018 година)

Дуелът завърши 3:0 в полза на „Ливърпул“ след голове на Мохамед Салах, Алекс Окслейд-Чембърлейн и Садио Мане още до 31-ата минута. Този резултат би стигнал за продължения срещу „Барселона“. В реванша „Ливърпул“ пак победи „Сити“ – 2:1. Отново стигна финал и отново загуби – 1:3 от „Реал“.

Снимка: Twitter