Комисар Мария Габриел: Университетите имат ключова роля за запазването на Европа като световен лидер в науката

Мария Габриел

Университетите и училищата са ключовите звена в триъгълника на знанието: образование, изследвания и иновации. Водещи програми като Хоризонт 2020, Еразъм +, Творческа Европа, Европейския корпус за солидарност, DiscoverEU формират едно цяло. За да може обаче да работи ефективно този триъгълник на знанието ще е необходимо да бъдат създадени и приложени синергии. Това заяви българският еврокомисар за цифровата икономика и общество Мария Габриел при откриването на дискусията с десетки ректори на университети, директори на училища и студенти, която се проведе в Минно-геоложкия университет в София, съобщават от Представителство на ЕК в България.

Като ключов фактор за постигане на целите, заложени с обединяването на образованието с научните изследвания и иновациите в един ресор в следващата ЕК, Мария Габриел отбеляза договарянето на амбициозен бюджет за периода 2021-2027 г. Предложението бюджетът на бъдещата програма Еразъм+ да бъде увеличен тройно до 46 милиарда евро би означавало 20 милиона бенефициенти, от които 10 милиона във висшето образование. По отношение на бъдещите програми Хоризонт Европа и Творческа Европа, българският еврокомисар наблегна, че все още трябва да бъдат разгледани общи въпроси, като например международното сътрудничество.

Мария Габриел сподели новостите в бъдещата програма Еразъм+, която според нея трябва да стане по-включваща. „Зелена“ мобилност е друго предложение, което пък би допринесло за намаляване на емисиите парникови газове. Определянето на координатор „Младежи“ в Европейската комисия също е сред новите мерки в програмата. Специален акцент комисарят постави и на необходимостта от повече възможности за преподавателите и по-достъпни стипендии „Мария Склодовска-Кюри“ за държавите с най-голяма нужда. Учениците и студентите от Източна Европа не участват равностойно в програмите, а изследователите се възползват по-малко от средствата за научни изследвания.

Интерес в дискусията провокира и инициативата за европейски университети. Тя цели създаване на мрежи от поне 3 университета от различни държави членки с финансиране около 5 милиона евро. Вече има 17 мрежи от европейски университети, представляващи 114 висши учебни заведения от 24 държави членки. През ноември ще бъде обявената втората покана за кандидатстване и Мария Габриел насърчи ректорите да бъдат активни. По отношение на иновациите и научните изследвания, българският еврокомисар постави фокуса върху необходимостта Европа да запази позицията си като световен лидер в науката. Една от нейните водещи цели ще бъде разширяването да се превърне в споделяне, защото разделението в научните изследвания и иновациите е реалност сега – ниски инвестиции по места, ниски заплати и източване на мозъци. Една от важните новости в програма Хоризонт Европа е въвеждането на научноизследователски мисии, като всяка мисия ще съдържа портфолио от научноизследователски дейности.

„Няма лесно решение, когато говорим за образование, научни изследвания и иновации. Трябва да подредим пъзела и ще разчитам да го направим заедно“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел, насърчавайки участниците да продължат дискусиите и занапред.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България