Кошмар с дузпи за Висшата лига

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 22: Professional footballer Frank Lampard attends the New York City Football Club Ride of Fame Induction Ceremony at Pier 78 on September 22, 2015 in New York City. D Dipasupil/Getty Images for Ride of Fame/AFP

В края на миналия сезон Висшата лига ликуваше. Най-лудите полуфинали на Шампионската лига завършиха със сензационни обрати в полза на „Ливърпул“ и „Тотнъм“, накрая „червените“ взеха трофея.

Новата кампания в турнира обаче почна с кошмар за Англия. „Ливърпул“ загуби от „Наполи“ с 0:2, а „Челси“ се срина у дома срещу „Валенсия“ - 0:1. И в двата двубоя епицентърът бе около дузпи. Юрген Клоп изригна, че 11-метровият удар в полза на „Наполи“ в 82-ата минута е несправедлив и Андрю Робертсън не е спънал Хосе Калехон. Ситуацията предизвика дискусии. „Чиста симулация и ВАР не я разобличи“, ядосваше се Крис Сътън, бивш нападател и сегашен анализатор. „Сори, фенове на „Ливърпул“, но това е дузпа – рече пък бившият топ съдия Марк Клатенбърг. - Робъртсън посегна с грешния крак към Кайехон и не стигна топката. Ако имаше проблем, ВАР щеше да реагира. Германският рефер Феликс Брих е прав.“

За мен това не е никаква дузпа, а „Наполи“ е отбор, който има сили да спечели Шампионската лига - комевнтира Клоп. - Мога да кажа много неща, но съм човек, който умее да губи.

Германският треньор загуби пети пореден мач на италианска земя в евротурнирите. Последната му победа е от 2008 година – 2:0 за „Борусия“ (Дортмунд) срещу „Наполи“. Миналия сезон „Ливърпул“ падна от „Наполи“ с 0:1.

Червените“ станаха първият тим от 19 години насам, който като актуален еврошампион започва новата кампания със загуба. През 1994-а това се случи на „Милан“ срещу „Аякс“, а после двата отбора стигнаха до финала.

Мачът „Наполи“ - „Ливърпул“ не мина и без ексцесии. Преди двубоя неаполитански тифози раниха двама англичани. Като оръжия са използвали камъни и колани. Нито един от двамата не е пострадал сериозно.

На „Стамфорд Бридж“ разочарованието беше не по-малко. Легендата Франк Лампард стана първият треньор начело на „Челси“, който загуби дебюта си в Шампионската лига. В предишните 11 участия „сините“ спечелиха 10 пъти и само веднъж при Джанлука Виали стартираха с реми срещу „Милан“ (1999 г.). В 86-ата минута „Челси“ получи дузпа след намесата на ВАР, като първоначално турският рефер Джунейт Чакър прецени, че няма нарушение. Рос Баркли стреля в гредата. „Той е основният изпълнител и точка с дискусията“, отсече Лампард.

Още в 15-ата минута със съмнения за тежка контузия напусна младокът Мейсън Маунт. Съдията имаше всички основания да изгони Франсис Коклен (бивш играч на „Арсенал“), но даде само жълт картон. До 48 часа ще стане ясно колко сериозна е ситуацията с новия национал на Англия.