Кралска смърт

Няма ВАР! Няма съдийска помощ! Няма Кристиано Роналдо!

Няма и нито една империя в историята, дори могъщата от „Междузвездни войни“, която да не е паднала! Най-успелият клуб в историята, носителят на Шампионската лига от последните 3 години, колекционерът на „Златни топки“, галактическият „Реал“ беше сринат до смърт от младите и жадни за слава момчета на „Аякс“.

Каква седмица за „Сантяго Бернабеу“! Три домакинства, три загуби, 1:8 голова разлика. По-лошо едва ли можеше да бъде - 0:3 от „Барселона“ за купата, 0:1 пак срещу „Барселона“ в Примера и 1:4 от „Аякс“ в Шампионската лига. Никой в Мадрид не помни такова унижение. Никога в историята великият „Реал“ не бе побеждаван толкова често в своя дом в елиминационен мач в Европа. За първи път от далечната 1994-а „кралете“ отпаднаха след победа в първия мач – тогава срещу датския „Одензе“. „Реал“ е и първият европейски шампион, който не успя да стигне до четвъртфинал след „Челси“ през сезон 2012/2013 г. А „Аякс“ е едва третият тим след „Байерн“ и „Шалке“, вкарал четири пъти на „Бернабеу“. Холандският гранд, триумфирал 4 пъти с купата на европейските шампиони, живее в своя приказка. От 22 години за първи път е на четвъртфинал. „Аякс“ е най-славната футболна школа на света, но правилата на парите повеляват – звездите си тръгват млади. Затова и последният елиминиран противник от „Аякс“ е „Атлетико“ през 1997-а.

„Душан Тадич пенсионира Каземиро“, пишат из социалните мрежи фенове по света. Сръбският нападател демонстрира не само на бразилския национал, но и на много други атакуващи футболисти как се играе. И показа на „Реал“, че след повече от 1000 дни на трона на Европа, вече е време за друг господар.

„През 1995 година победихме на „Бернабеу“ с 2:0 и после станахме европейски вицешампиони – припомни Роналд де Бур, легенда на „Аякс“. - Тогава беше фантастично, но този мач излиза на върха.“

Чували ли сте голмайсторите? Хаким Зиех, Давид Нерес, Душан Тадич и Ласе Шоне – никой не може да мине за световна звезда. Те обаче не загубиха в групата в два мача срещу „Байерн“. Само малшансът им определи загуба с 1:2 от „Реал“ в Амстердам.

Озлобени до краен предел, звездите на „Бернабеу“ съскаха след мача. „Много бързо забравиха за нашата слава“, рече германецът Тони Кроос. „Проклет да е този сезон“, добави Дани Карвахал.

Случайност ли? За втори път този сезон „Реал“ пада с 3 гола разлика у дома в Шампионската лига. В последния кръг на груповата фаза ЦСКА (Москва) се разходи за 3:0 в Мадрид, но мачът нямаше значение за нито един от съперниците.

Тарикатът Серхио Рамос, който нарочно си изкара жълт картон, за да пропусне реванша, гледаше от трибуните. Не само искаше да си почива, но и да е част от филм. Екип на „Амазон Прайм“ седна в неговата ложа, за да заснеме емоциите му по време на мач. Рамос се е съгласил да се направи документален филм за живота си.

А последният шанс Сантяго Солари и Гарет Бейл да бъдат в „Реал“ и през есента угасна завинаги... Въпросът сега е друг - как и кога „бялата“ империя ще се вдигне от пепелта.