Кралският марш на Принц Полди

Teammates throw Germany's midfielder Lukas Podolski in the air after the friendly football match of Germany vs England in Dortmund, western Germany, on Marcht 22, 2017. It is Lukas Podolski's last match with the German team. / AFP PHOTO / dpa / Bernd Thissen / Germany OUT

Това не бе най-добрият мач на Германия. Даже беше доста слаб. Но германците ще го помнят завинаги.

22 март 2017 година, стадион "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд. Последният, 130-ият мач за бундестима на един от съвременните идоли - Лукас Подолски. Любимецът, наричан галено Принц Полди, се сбогува с Германия по най-прекрасния възможен начин - победа над вечния враг Англия и феноменален гол - 1:0.

Първи го поздрави британският вратар Джо Харт. "Каза ми, че е бил дяволски брилянтен шут", разкри Подолски за попадението в 69-ата минута. Да, вероятно това бе най-красивият от 49-те му гола за Германия.

Когато напусна терена в 84-тата минута, Подолски не свали капитанската лента. За първи път в историята си бундестимът доигра мач без капитан. Интервюта даваше до след полунощ. И през цялото време лентата бе на ръката му. Тя ще си остане вечният спомен от великата вечер.

След последния съдийски сигнал германските национали започнаха да хвърлят Полди във въздуха. На стадиона бе направена огромна фланелка с неговия №10, където ВИП-ове слагаха своя подпис. Подаръците още преди мача валяха като водопад. Подолски е на трето място в две вечни класации на Германия - за най-много мачове и най-много голове. И в двете изостава от доскорошния си партньор Мирослав Клозе, за двубои и от Лотар Матеус, а за голове - и от Герд Мюлер. Дебютът на Принц Полди бе през 2004 година срещу Унгария в контрола.

На терена англичаните играха видимо по-добре. Адам Лалана улучи гредата. А Деле Али не успя да преодолее вратаря Марк-Андре тер Щеген от упор. "След като не сме се събирали повече от четири месеца и направихме само една тренировка, не може да се очаква повече класа", коментира Йоаким Льов, треньорът на световните шампиони.

Германия подобри свой рекорд от 1967 година.- вече 648 минути бундестимът не е допускал гол. Последният бе при 0:2 от Франция на полуфинала на Евро 2016. Предишното най-добро постижение бе 605 минути.

Култово обръщение в туитър направи английската легенда Гари Линекер. Телевизионният коментатор повтори свой крилат лаф от годините си на терена: "Футболът е проста игра. 22-ма мъже тичат 90 минути след топката. Подолски рита силно и Германия побеждава... отново!"

National flags of both teams are seeen prior to a friendly football match between Germany and England on March 22, 2017 in Dortmund, western Germany.  It is Lukas Podolski's last match with the German team. / AFP PHOTO / dpa / Christian Charisius / Germany OUT

Англия са възмути от своите фенове

Англия се възмути от поведението на своите запалянковци, дошли на прощалния мач на Лукас Подолски. При загубата с 0:1 от Германия в Дортмунд гостуващата агитка непрекъснато пя песни за Втората световна война и за свалени немски самолети. Освен това освирква националния химн на Германия.

"Песента за самолетите е ужасяваща", написа в туитър Стан Колимор, бивш английски национал.

Преди това много от хулиганите напомниха за себе си и предизвикаха сбивания из Дортмунд. В предишното си гостуване на Германия миналата година пак в контрола Англия спечели с 3:2 в Берлин, след като губеше с 0:2.