"Левски" удари "Локо" (Пд) преди голямото дерби с ЦСКА

"Левски" постигна трудна, но много важна победа с 1:0 над "Локомотив" (Пд) в двубой от 7-ия кръг на Първа лига. Голът, осигурил 3 точки на "сините", заби Найджъл Робърта през втората част. За столичния гранд това бе пети успех за първенство през кампанията, а в четири от седемте мача отборът на Петър Хубчев не е допускал попадение. Успехът пък дойде в деня, в който изпълнителният директор на 26-кратните шампиони Павел Колев празнуваше своя 44-и рожден ден.

"Локомотив" пък допусна едва втора загуба. Тя идва седмица преди голямемия сблъсък с "Ботев" (Пд) за шампионат. Мачът ще бъде първи между двата тима след паметния финал за Купата на България от средата на месец май, когато "черно-белите" триумфираха след победа с 1:0.

Петър Хубчев, наставникът на домакините, имаше възможност да използва всички налични играчи в защита. Опитният специалист заложи на превърналата се в титулярна четворка Живко Миланов, Иван Горанов, Нуно Рейш и Янис Каргас. В единайсти пореден двубой под рамката пък бе Милан Миятович. В средата до Мартин Райнов действаше Илия Юруков, а с по-офанзивни функции бе натоварен Франко Мазурек. Фланговете бяха поверени съответно на Паулиньо отляво и на Станислав Иванов, действал вдясно, а атаката бе водена от Найджъл Робърта.

На свой ред треньорът на „смърфовете“ Бруно Акрапович направи само една промяна спрямо двубоя с „Дунав“, спечелен с 3:1. Титуляр този път бе Момчил Цветанов, а на резервната скамейка остана Йосип Томашевич. След почивката обаче двамата размениха ролите си.

Двубоят започна с натиск на „Левски“, но на свой ред гостите от Пловдив добре успяваха да сведат до минимум свободните пространства в собствената половина. След няколко разъбрквания в наказателното поле на „черно-белите“ в 23-ата минута „Левски“ бе близо до откриване на резултата. Тогава след ъглов удар Каргас продължи топката към втора греда, където дебнеше Паулиньо, но пред погледа на бразилеца Ален Ожболт успя да изчисти. Последваха минути, в които възпитаниците на Хубчев търпеливо търсеха верния път към вратата на Мартин Луков, но без успех. В 38-ата минута отново Каргас центрира опасно, но Ожболт пак внимаваше и успя да предотврати по-сериозна опасност пред вратата на Миятович. В самия край на първата част изстрел на активния в този двубой Мазурек бе париран с вещина от Луков.

А в заключителните секунди на първата част и гредата спомогна на гостите. Центриране на Станислав Иванов бе избито от Стивън Езе, но топката описа парабула, след което кацна върху напречната греда неговия тим, но само късметът лиши двубоя от първи гол.

След почивката ситуацията на терена не се промени - „Левски“ владееше инициативата, а „Локомотив“ разчиташе на контраатаки. В 52-ата минута „сините“ отново разтресоха гредата зад Луков. Отличен пробив на Паулиньо бе послеван от остър пас във вратарското поле, където Езе изпревари Робърта, но отиграването на нигериеца насочи топката към собствената му врата, но късметът бе на страната на гостите.

Три минути по-късно Паулиньо застраши вратата на „Локо“, но Луков успя да се намеси. В 59-ата минута логичното все пак се случи и „сините“ поведоха. Живко Миланов центрира в наказателното поле, където Робърта бе оставен непокрит. Нападателят на домакините овладя, а последвалият му изстрел мина покрай плонжа на българския страж – 1:0.

В 70-ата минута на свой ред „смърфовете“ създадоха опасно положение – Димитър Илиев намери отлично Бирсент Карагерен, а последвалият удар на халфа бе избит от хвърлилия се на шпагат Каргас.

След гола пък „сините“ предприеха по-различна тактика, отсъпвайки в собствената половина.

Едва в 80-ата минута Хубчев извърши първата си смяна – направилият добър мач Мазурек бе заменен от Асен Чандъров. Минути по-късно и Холмар Ейолфсон се появи на тереня, заменяйки Илия Юруков. В последната минута на редовното време разбъркване пред Миятович едва не доведе до изравнително попадение.

В крайна сметка "Левски" запази крехката си преднина и събра 16 точки, изкачвайки се на първо място преди двубоя на "Лудогорец" със "Славия" в неделя.