Лененото семе е добър помощник на здравето

Консумирайте го само прясно смляно

Специално за “Труд” д-р Людмила Емилова продължава своята поредица на дълголетието. Тя е лекар с три специалности - вътрешни болести, кардиология и ревматология и здравен мениджмънт. След като изпитва системата за лечение с плодове, чай и мед върху себе си и успява да се спаси от много тежки болести, решава, че ще се довери на природосъобразната медицина. Насърчава я създателката на метода Лидия Ковачева. През 1993 г. д-р Емилова открива медицинския си център за безлекарствено лечение, през който са преминали над 45 000 пациенти от цял свят. Мнозина са се спасили от шаблонно дефинираните от официалната медицина като нелечими заболявания и като бонус са стопили килограми, при това с траен ефект. През 1997 г. д-р Емилова става единственият български член на Лекарската асоциация към Обществото за натурална хигиена на САЩ.

Култивираният лен или културният лен (Linum usitatissimum) e вид от голямото семейство Ленови (Linaceae). Сортовете от този вид биват основно влакнодайни и маслодайни. Маслодайните са “виновниците” за добива на така популярното ленено масло. То е може би най-богатият източник на омега-3 мастни киселини в природата. Омега-3 и -6 мастните киселини са полиненаситени есенциални мастни киселини. Наричат се есенциални, защото човешкото тяло не може да ги синтезира и е необходим техният прием с храната.

В лененото семе омега-3 е под формата на АЛА (алфа-линоленова киселина, както при почти всички растителни видове, с изключение на водораслите). Тази омега мастна киселина съдържа 18 въглеродни атома и тялото я използва за синтез на изключително полезните и необходими дълговерижни киселини - ойкозапентаеновата (ЕПА) и докозахексаеновата (ДХА). Те имат подчертано важни функции в човешкия организъм. Намаляват възпалителните процеси, подобряват зрението и функциите на централната нервна система. Тук има много важен момент. За да може този процес на трансформация на АЛА в ДХА и ЕПА да се осъществи, трябва съотношението на приетата АЛА спрямо омега-6 да е от 1 към 1 до 1 към 4, защото и двата вида киселини се конкурират за една и съща ензимна система в черния дроб и насищането й с омега-6 блокира ефективната трансформация на АЛА в ЕПА и ДХА.

Проблемът се задълбочава и от факта, че омега-3 са много по-нестабилни от омега-6 и много по-лесно се окисляват, особено под въздействието на топлина и светлина. Именно затова оптималният вариант е да предпочетем за консумация прясно смляно ленено семе пред купено смляно или пък ленено олио.

Напоследък все повече научни изследвания затвърждават факта, че лененото семе е по-добрият източник на омега-3. Най-добрият вариант, който препоръчвам на пациентите, е всекидневна консумация на поне една супена лъжица ленено семе, смляно непосредствено преди консумацията му и прието не по-късно от 15 минути след това. С него могат да бъдат наръсени салатите, нарязаните плодове или да бъде добавено в смутито. Така много евтино и лесно можем да постигнем оптимално съотношение на полиненаситените киселини в менюто ни.

Винаги съветвам пациентите да включват лененото семе много внимателно. Започва се с 1 чаена лъжичка и постепенно може да се стигне до 1-2, максимум 3 супени лъжици прясно смлени семена дневно. Малките семенца са богати също и на лигнани, известни като растителен естроген с високи антиоксидантни свойства. Наличието им в ленените семена е до 80 пъти по-голямо в сравнение с други растителни храни. Откриват се разтворими, както и неразтворими фибри, фолат и много минерали.  Заради тези качества лененото семе е сочено от все повече съвременни изследователи като полезно срещу упорит запек, за укрепване на кръвоносните съдове, срещу затлъстяване и дори за превенция на рак - на гърдата, простатата и дебелото черво. В народната ни медицина то е намирало приложение за укрепване на организма, за справяне със запек, като отхрачващо и противокашлично средство и др. Ползвало се е често във вид на отвара.

Заради разширяващата се популярност на лененото семе, научният интерес към него е траен и вероятно ще бъдем свидетели на още нова информация за приложението му. Проучвания, публикувани в американското медицинско списание “Хипертония”, например доказаха, че дори когато към брашното за мъфини биват добавени смлени ленени семена, те отново успяват да повишат нивата на омега-3 при консумиращите ги, дори и след термична обработка. Т. е. лигнаните и останалите ценни вещества в лененото семе имат протективно действие и не позволяват окислението на омега-3.

Тези активни вещества се изхвърлят, когато се отделя само олиото от семената, и за това то гранясва на топло и светло. Все пак оптималният вариант е консумацията на прясно смляното сурово ленено семе. На пазара масово могат да бъдат намерени два сорта ленено семе - кафяво и златно. И двете имат сходни качества и сходен вкус, така че изборът е въпрос на индивидуални предпочитания.

 

Сурови бананови палачинки

60-2-emilova

6 бр. големи узрели банани, 50 г ленено семе, щипка ванилия

Смиламе всичко в блендер до получаване на плътна смес за палачинки. Разстиламе я с дебелина около половин сантиметър върху тавички, постлани с хартия за печене и сушим в дехидрататор 10 часа на 42 градуса. При липса на дехидрататор могат да бъдат изпечени във фурна с включен вентилатор за 30-40 минути на 180 градуса.

Рецептата е на Веселин Станков- консултант сътрудник в медицинския център на д-р Емилова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве