„Манчестър Сити“ пак е шампион

Manchester City's Spanish manager Pep Guardiola reacts during the UEFA Champions League round of 16 football match between Monaco and Manchester City at the Stade Louis II in Monaco on March 15, 2017. / AFP PHOTO / Valery HACHE

Лудостта свърши!

За втори път в историята си „Манчестър Сити“ е шампион на Англия. В най-щурото първенство „гражданите“ защитиха трофея си с точка пред „Ливърпул“. Футболната асоциация бе подготвила две купи, но накрая изненада не стана.

„Сити“ спечели с 4:1 гостуването на „Брайтън“. А в такъв случай победата на „Ливърпул“ над „Уулвърхемптън“ с 2:0 нямаше никакво значение. Драма обаче имаше. Глен Мъри откри за „Брайтън“ в 27-ата минута. Феновете на „Ливърпул“ взривиха от радост „Анфийлд“ от новината. Само минутка по-късно обаче Серхио Агуеро изравни с 21-ия си гол за сезона. После Аймерик Лапорт, Риад Марез и Илкай Гюндоган узакониха титлата за „Сити“. Триумфът е заслужен. Отборът на Пеп Гуардиола завършва с повече точки, с по-добра голова разлика и с по-добри показатели в директните мачове. Първият на „Анфийлд“ завърши 0:0, а Марез изпусна дузпа в последната минута. Във втория на „Итихад“ домакините сразиха „Ливърпул“ с 2:1. Сега ще делят 15 милиона паунда бонус за титлата. А ако спечелят местен требъл, добавяйки и купата на Англия срещу „Уотфорд“ следващата събота премията ще скочи до 20 милиона. Гуардиола вече има 8 титли в кариерата си – по три с „Барселона“ и „Байерн“, както две със „Сити“.

За „Ливърпул“ и треньора Юрген Клоп остава финалът в Шампионската лига срещу „Тотнъм“. След всички прекрасни игри „червените“ отново са заплашени да останат с празни ръце, но срещу „шпорите“ излизат със статут на фаворит. За Клоп това ще е третият финал в Шампионската лига – в първите загуби, водейки „Борусия“ (Дортмунд) и „Ливърпул“.

Уникално голмайсторите на Висшата лига този сезон са трима. По 22 гола имат Садио Мане и Мохамед Салах („Ливърпул“), както Пиер-Емерик Обамеянг („Арсенал).

Кошмарният сезон на „Манчестър Юнайтед“ завърши... кошмарно. Дори изпадналият „Кардиф“ дойде на „Олд Трафорд“ и победи с 2:0. Вече се чуват гласове, че назначеният за постоянно Оле Гунар Солскяр няма потенциала да води отбор от такъв ранг. „Юнайтед“ остана шести и ще започне в Лига Европа още в началото на юли, ако „Уотфорд“ вземе купата на Англия. А това означава пропадане на американското турне и куп финансови загуби.

Останалите резултати от последния кръг: „Бърнли“ - „Арсенал“ 1:3, „Кристъл Палас“ - „Борнемут“ 5:3, „Фулъм“ - „Нюкасъл“ 0:4, „Лестър“ - „Челси“ 0:0, „Саутхемптън“ - „Хъдърсфийлд“ 1:1, „Тотнъм“ - „Евертън“ 2:2, „Уотфорд“ - „Уест Хем“ 1:4.