Мобилните оператори ще дават информация за локацията на изчезнали в планината до 2 часа

При подаден сигнал за бедстващ човек в планината до два часа мобилните оператори ще дават информация къде се намира телефонът му, съобщи „Дарик“. До този момент мобилните оператори предоставят данни за локализацията на мобилното устройство само при тежки престъпления.

Около промените са се обединили всички депутати от Вътрешната комисия след среща с представители на Планинската спасителна служба.

„Предвиждаме в законопроекта до 2 часа при подаване на сигнал от ПСС или бедстващо лице да може ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ да направи съответната процедура и да ни предоставят информация, която да бъде предоставена веднага на ПСС“, обясни Цветан Цветанов.

По думите му по този начин ще се спести време, защото в лоши метеорологични условия батерията на мобилните телефони пада много по-бързо и не е възможно на по-късен етап да се реагира.

„Ще ограничим възможността да се ползва човешки ресурс на хора, които нямат тази подготовка за работа в лоши метеорологични условия в планината. Искаме да ангажираме максимално експертизата и подготовката, която имат планинските спасител“", добави Цветанов.

На срещата присъства и Емил Нешев от Планинската спасителна служба.

„От името на всички планински спасители, които рискуват живота си в опитите си да спасят човешки живот, искам да благодаря на всички, които взеха участие в тези бързи действия, както от страна на Цветан Цветанов, така и от всички останали, включително и медиите. Изключителна голяма крачка напред е това.“

Идеята е да има подаден сигнал към 112 или към спасителна служба, за да може да стартира тази процедура.

Промените в Закона за електронните съобщения ще влязат в пленарната зала следващата седмица.

До промените се стигна след инцидента с туриста Мирослав Късовски, който беше открит мъртъв в Стара Планина след седем дни издирване. Тогава приятелите му призоваха за законови промени относно предоставянето на информация от телекомите, когато се издирват хора, припомня „Труд“.

Телефонът на Мирослав е бил засечен от клетките на два мобилни оператора, но докато се стигне до информацията са минали два дни.

В момента само полицията може да иска достъп до данни от мобилни оператори, които да предоставят информация за района, в който е засечен сигнал от съответния абонат. Това може да се случи и само ако лицето е обявено за издирване. Процедурата обикновено отнема повече от 48 часа, а това вече е фатално при инциденти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България