МОН заделя 45 млн. лв. за „трудни” училища и забавачки

Променя се схемата за финансиране на образователната система у нас

МОН планира да отпусне около 45 млн. лв. за т.нар. „трудни” училища и забавачки, в които преобладават деца от малцинствата, които са с недостатъчни познания по български език, или пък се намират в отдалечени райони на страната и не са привлекателни за младите педагози. Това стана ясно покрай работната визита на образователния министър Красимир Вълчев в Пловдив и посещението му в две учебни заведения на територията на най-големия ромски квартал на Балканите – „Столипиново”. "От следващата година ще отделим немалка сума за детските градини и училищата, в които има деца с недостатъчни познания по български език", обеща министър Вълчев, след като на терен се запозна със ситуацията в детска градина „Лилия” и училище „Найден Геров”.

До края на този месец или в началото на октомври се очаква да бъде изработен и разписан новият регламент за финансиране на образователната система у нас, който предвижда повече пари за подобни училища и забавачки като тези в Столипиново, но отпускането на тези средства ще бъде задължително обвързано с допълнителни ангажименти на въпросните учебни заведения. До момента финансирането ставаше на брой деца по схемата „парите следват ученика” и с най-големи делегирани бюджети разполагаха учебните заведения, към които има най-голям наплив.

Новата формула обаче предвижда обръщане на фокуса и за вбъдеще по-голяма финансова помощ ще получават „трудните” училища. Преди обаче да се разпределят парите, училищата ще бъдат разделени на категории, като промените ще залегнат в държавния образователен стандарт за финансиране, твърдят експерти от РУО-Пловдив. Директорите на училища с ученици основно от малцинствата отдавна настояват за по-справедлива система за разпределяне на парите, като се отчита не само качеството на обучение, но и напредъка на децата спрямо предишен период, а не само високия успех на матури и национални външни оценявания , за които до момента елитните гимназии получаваха допълнителни финансови. Според експертите, ако се осигурят допълнително средства за училища с малко деца, ще се пресече и порочната практиката с "мъртвите души", които де факто не стъпват в клас, но продължават да се водят на хартия като ученици и по този начин учебното заведение оцелява с парите, които се полагат за тяхното обучение.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование