Петте рекорда на Световното в Русия

Освен нов шампион, световното първенство в Русия излъчи и пет нови големи рекорда. Те бяха записани със златни букви в дебелата книга с историята на мондиалите... поне до 2022 година, когато Катар ще бъде домакин. Факт е обаче, че пет големи постижения паднаха след 64-те мача, играни през последния един месец.

Най-възрастният автор на хеттрик

Класация без Кристиано Роналдо не е класация. А португалецът влезе с гръм и трясък в историята на световните първенства. Нападателят стана най-възрастният играч, забил три гол в един мач на финали. Направи го срещу Испания в първата среща на двата тима от турнира. По това време новото попълнение на „Ювентус“ бе на 33 години и 130 дни. Така Кристиано стана и едва четвъртият футболист, разписал се на четири отделни мондиала.

Най-възрастен играч

Че възрастта е просто число го доказа и Есам Ел Хадади. Вратарят на Египет игра само в третия мач от груповата фаза, този срещу Саудитска Арабия (1:2), но това му бе достатъчно, за да стане динозавърът на мондиалите със своите 45 години 161 дни. Той е и четвъртият страж, спасил дузпа в дебют на финали.

Най-бърз жълт картон

Жезус Галярдо не попада в най-положителната статистика от турнира, но пък след време ще може да се хвали на внуците, че е играл на световно първенство и дори е държал рекорда за най-бърз жълт картон – 13 секунди. Получи го срещу Швеция в груповата фаза за нарушение срещу Ола Тойвонен. А Карлос Санчес от Колумбия бе близо до това да стане играчът с най-светкавичен червен картон. Бранителят бе изгонен срещу Япония още в 2:56 минута. №1 обаче си остана Хосе Батиста от Уругвай и неговото нарушение на правилата в 56-ата секунда през 1986 година срещу Шотландия.

Най-много автоголове

В Русия падна още един впечатляващ рекорд – този за най-много попадения в собствената си врата. Броят на автоголовете на Мондиал 2018 достигна до внушителните 12. Само за справка на предишните две световни първенства бяха общо 7.

Най-много дузпи

С помощта на системата за видеоповторения Русия влезе в историята по още един показател. На финалите бяха отсъдени общо 29 дузпи. Само в груповата фаза те бяха 24, а досегашният рекорд бе 18 за целия турнир.

Снимка: Twitter