Православната църква чества Преображение Господне

Днес Православна църква чества Преображение Господне. Християнският празник датира от първи век и ни напомня едно от най-важните евангелски събития - явяването на Господ в небесната слава пред трима от учениците си - апостолите Петър, Йоан и Яков.

На Преображение се чества едно важно събитие, потвърждаващо божествения произход на Исус Христос, припомнят от Светия Синод на Българската православна църква. Според Светото Евангелие Господ се изкачил заедно с апостолите Петър, Йоан и Яков на планината Тавор, която се намира край Галилея. Тук той се отдалечил малко от тях и започнал да се моли. Учениците в това време заспали. Когато се пробудили, видели Исус преобразен - лицето му се изменило и светело като слънце, дрехите му пък станали бели като сняг. С него имало двама мъже, сияещи от слава - древните пророци Мойсей и Илия, които беседвали за предстоящите му страдания и за края му в Йерусалим.

Изведнъж светъл облак осенил всички и от облака се чул глас, който казвал: "Този е Моят Син възлюбен, в Когото е Моето благоволение! Слушайте Него!" Учениците от страх паднали ничком, но Господ се допрял до тях и им казал: "Станете, не бойте се!"

Това събитие било предназначено да предпази апостолите от съмнение при вида на Христовите страдания и да укрепи вярата им. Това чудно явление трябвало да отвлече апостолите от земните помисли за величие, като ги направи свидетели на небесната слава на Христа, посочват още от Синода.

На днешния ден вярващите се причестяват след петдневен пост, като в чест на празника се позволява риба. В литургията на българските православни храмове се прибавя специално молитвено песнопение за "Освещаване на гроздето".

Това е денят, в който се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи, след като се благослови с молитва и се прикади от свещеника в църквата. Вярва се, че в нощта срещу Преображение, също както и на Богоявление, в небето се отваря Божията врата и сам Господ се показва на нея. Само праведният може да види тази врата и каквото си поиска в този миг, Господ ще му го даде. Затова през нощта майките държат децата си будни, карат ги да гледат към небето, дано видят, когато се отворят небесните порти, та да се помолят за голямо богатство и късмет.

Според народните вярвания от Преображение Господне лятото се пречупва, времето се преобръща и върви към есента. Времето се преобразява, дните и нощите застудяват, а водите в изворите и реките изстиват, и вече не стават за къпане.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България