Проверка на административната прокуратура за Пътна полиция: Актовете и фишовете се увеличават, но делът на отменените в съда продължава да е голям

По указание на Върховна административна прокуратура (ВАП), през 2016 г., окръжните и районните прокуратури в страната извършиха проверки по Закона за движение по пътищата на дейността през 2015 г. по изпълнение на правомощията от органите на МВР, оторизирани да осъществяват контрол за движение по пътищата и реализиращи административно-наказателна отговорност за нарушителите, съобщават от пресцентъра на прокуратрата.

В сравнение с 2014 г. и 2013 г. бяха констатирани негативни резултати и пропуски в административно-наказателната дейност на контролните органи, сред които намаляване броя на съставените актове за установяване на административни нарушения (АУАН) и електронни фишове, както и значителен дял на отменените наказателни постановления. Поради това беше сезиран директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) за предприемане на организационни мерки с цел подобряване качеството на работата им и активизиране на дейността на полицейските органи по контролиране спазването на правилата за движение по пътищата.

По повод тежкото пътно-транспортно произшествие от 05.07.2017 г. на магистрала Тракия, по указание на ВАП, ГДНП извърши контролна проверка с идентичен предмет, за периода след осъществената намеса на прокуратурата по предходната проверка до края на първото полугодие на 2017 г.

Според данните, приобщени в резултат на проверките, за периода на контролната проверка броят на  съставените АУАН и електронни фишове е нараснал значително в сравнение с предходно проверения период, което сочи, че в резултат на предприетите мерки по реда на надзора за законност от страна на ВАП е преодоляна негативната тенденция в тази насока.

Същевременно ВАП констатира, че не може да се отчете положителна тенденция по отношение на качеството на административно-наказателната дейност в по-голяма част от структурите на МВР, видно от броя на отменените наказателни постановления.

Ето защо ВАП прецени, че следва отново да сезира директорът на ГДНП за необходимостта от подобряване качеството на работата при осъществяване на административно-наказателната дейност и стриктно спазване на законовите изисквания при реализиране на административно-наказателната отговорност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право