Радослав Янков: Целият ми труд се изпари за секунди

Целият ми труд през последните години, лишения и всеотдайност се изпариха за няколко секунди в най-важния старт. И това най-много ме боли, обяви Радослав Янков.

Носителят на световната купа в сноуборда за миналия сезон бе и най-голямата ни надежда за отличие на олимпийските игри в Пьонгчанг. Но в квалификациите прегоря. Българинът завърши 19-и, като даде общо време 1:26,04 мин в паралелния гигантски слалом.

„Разликата между неуспеха и успеха в нашия спорт е много малка – продължи той. - Всички са се готвили, но само най-добрите побеждават. Не успях да оправдая моите очаквания, макар че тук тренирах добре.“

Все пак сноубордистът не е отчаян и вече гледа напред. „Знам че нещата не свършват до тук – допълни Янков. - Идват нови стартове. Олимпиадата Пекин 2022 ме очаква, стига да съм здрав.“

Шампион стана швейцарецът Невин Галмарини, който бе лидер и в квалификациите. Във финала олимпийският вицешампион от Сочи 2014 изпревари с 0,43 сек южнокорееца Сангхо Лий. Трети на стълбичката се качи словакът Жан Кошир.

При жените Теодора Пенчева също отпадна в пресявките, като приключи на 27-о място.

Чехкинята Естер Ледецка обаче записа името си със златни букви в олимпийската история. Тя триумфира и в паралелния гигантски слалом на сноуборда, след като на 17 февруари ликува с титлата и в супергиганския слалом при алпийките. Така 22-годишната Естер стана първата жена с две златни отличия в различни индивидуални спортове на зимни игри. Досега подобно постижение имат трима спортисти – норвежците Торлайф Хауг и Йохан Грьотумсбротен, както и финландецът Хейки Хасу. И тримата са с титли в ски бягането и северната комбинация. А в рамките на една олимпиада злато са спечелили Хауг в Шамони 1924 г. и Грьотумсбротен в Санкт Мориц 1928 г. Рускинята Анфиса Резцова също има две титли - в биатлона и ски бягането, но само първото отличие е в индивидуалната надпревара.

„Никога не съм си представяла, че мога да достигна до подобно постижение – заяви шампионката, която преди по-малко от месец спечели на световната купа в Банско. - Нагласата ми е на всяко състезание да давам всичко от себе си и сега съм много щастлива!“