Ректорът на СУ: Всяка година намаляват кандидат-студентите заради демографската криза

проф. Анастас Герджиков

Може да се отмени решението за нулев прием в специалност „Медицина“, каза проф. Герджиков

Всяка година се отчита известно намаление по отношение на броя на кандидат-студентите поради демографската криза, каза пред БНР ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Анастас Герджиков. Интересът накандидатите през последните години е приблизително еднакъв, каза още той и посочи, че на първо място обикновено е „Психология“, след това в първите десет са четири специалности, свързани с информатика и компютри. „Социология“, „Политология“, „Публична администрация“ и „Право“ са традиционно най-търсени.

Проф. Герджиков каза още, че се надява да бъде преодоляно решението на Академичния съвет на СУ тази година да бъде нулева за прием в специалност „Медицина“.

"На 28-и март ще имаме още един Академичен съвет, на който бихме могли да променим това. Причината е вътрешни спорове между факултетите, свързани с формата на изпита, кой го провежда и т.н. Факултетът по медицина иска собствен изпит, както е във всички университети в страната, които преподават тези специалности, свързани с направление „Медицина“. Други факултети, които традиционно са провеждали този изпит, не бяха склонни да се съгласят. Ако преодолеем това различие, ще се разберем и това да не бъде нулев прием".

В действителност има университети, при които нивото на присъждане на научни титли, е по-ниско. Приетите поправки в Закона за развитие на академичния състав целят именно да се избегне това чрез въвеждането на минимални национални изисквания към кандидатите за придобиване на научна степен и заемане на академична длъжност, така проф. Герджиков коментира темата.

„В самото начало, когато беше приет този закон, трябваше да има такива изисквания. Това не беше направено и сега това се наваксва. Надпартиен консенсус – имаше го в комисията по образование и наука. Слава Богу, всички партии проведоха не политически, а експертен дебат. Направиха се ред промени. Първо националните изисквания, които сега ми се струва, че ще свършат работа така, както са формулирани. Второ – ще се преодолее плагиатството. Това е проблем. В Румъния, когато са въведени такива национални изисквания, са направили изследване колко от предишните професори отговарят на изискванията към новите и са установили, че една голяма част не отговарят, както се очаква и при нас“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование