Рибал Асад: Никой не мисли за народа в Сирия

Рибал ал-Асад, първият братовчед на Башар Асад, син на Рифаат Асад, бившият ръководител на специалните армейски части на Сирия пред БТВ: отвъд семейната вражда, какво още държи Асад на власт и кой е използвал химически оръжия в Сирия.

На въпроса как оценява повода, който беше посочен за начало на евентуални военни операции в Сирия – използването на химически оръжия от страна на режима на неговия първи братовчед, Асад започна с това, че категорично осъжда това, което се случва в Сирия, тази химическа атака. "Много е важно обаче да има едно пълно и независимо разследване, за да се прецени кой как е използвал това оръжие, защото това е много сериозен проблем, който може да ескалира в една реална война. Това може да доведе до разрушаването и на Сирия, това, което вече се случва.", допълни той.

Асад от много години е против този режим и каза, че е против и този конфликт, така както се води в момента. Иначе, и двете страни имат физическата възможност да осъществят химическа атака.

Той припомни, че още през 2013 г. бяха арестувани 12 души в Турция за притежанието на 2 килограма нервнопаралитичен газ. Те бяха членове на фронта "Ал-Нусра". През 2013 г. имаше и доклад от ООН, Карла дел Понте, която разследваше тогава Сирия, заяви, че и самите бунтовници са имали възможност да използват химическо оръжие в Сирия. Миналата година тя подаде оставка, като изрази своето недоволство, казвайки, че се занимаваме с един ужасен режим, а от друга страна се занимаваме с екстремисти и терористи.

Рибал Асад заяви, че не вярва Башар ал-Асад да има решаващата дума, така, както може би вярват хората.

"Той има поддръжка от Русия, от иранските и проиранските групи. Това е, което трябва да разберем – всичко, което се случва в момента на практика е следствие от нашето бездействие преди години.", добави Асад.

"Аз не вярвам, че правото е на негова страна, защото той можеше да избегне този конфликт още от самото му начало, още първата седмица, когато тръгна бунтът. Защото отначало това беше мирна демонстрация. Той спокойно можеше да разреши съществуването на политически партии, да даде свобода на словото, нещо, което е факт в днешно време. Всеки има достъп до „Фейсбук”, другите социални мрежи. Хората могат да обиждат правителствата, те имат това право. Ако беше постъпил така, щеше да бъде много по-мъдро решение, а не да ни въвлече в този конфликт и на практика да се стигне до разрушаването на страната, защото в момента има толкова много чужди войски на територията на Сирия. Аз така или иначе не съм сигурен те как ще напуснат страната, какво ще се случи за в бъдеще.", отговори Асад на въпроса как си обяснява това, че Башар Асад не се оттегля от властта.

Не мисля, че някого го е грижа за сирийския народ честно казано, защото се чува да речем, че има убити 50 души, голям шум се вдига, но къде бяха тези хора през последните 5 – 6 години, когато повече от половин милион души загинаха. ООН спря да брои загиналите още преди години, те спряха на 450 000 хиляди. Така че – това е тъжната истина, никой не мисли за народа в Сирия.", заяви Асад на въпроса кой мисли за сирийците в крайна сметка.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Близък Изток