Родители се надбягваха с раниците на децата си

МОН вече предприема мерки за олекотяването на ученическите раници, заяви зам.-министър на образованието

Родители, натоварени с ученическите раници на децата си, за пореден път се надбягваха в няколко града в страната.

В галерията може да видите снимки от тичането с раници в Пловдив.

Омбудсманът Мая Манолова също сложи на гърба си ученическа раница, тежаща малко над 6 кг., толкова, колкото обичайно носи един шестокласник всеки ден и пробяга с нея няколко десетки метра в Южния парк в столицата днес, съобщават от сайта на омбудсмана.  С импровизирания крос под дъжда, заедно с децата и техните родители, Манолова подкрепи протеста, организиран от майки в цялата страна "На чужд гръб и 10 ученически раници са малко" срещу тежките ученически чанти, които децата от четвърти до седми клас са принудени да носят всекидневно. Причината е, че в 90 на 100 от училищата няма шкафчета, където учениците от по-долните класове биха могли да оставят учебниците и помагалата си.

"Наистина е проблем да се движиш с толкова тежка раница, а за едно дете е още по-трудно. Убедена съм, че това води и до сериозни гръбначни изкривявания. А когато става въпрос за здравето на децата, мисля че нямаме право да се оправдаваме с липса на пари. Просто е цинично", категорична бе омбудсманът.

Министерство на образованието и науката вече предприема мерки за олекотяването на ученическите раници. За нас това не е кампания, а целенасочена политика. Това каза зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова по време на извънреден брифинг, информира "Фокус". Зам.-министърът отбеляза, че още от началото на учебната година се провеждат срещи с издателствата именно с такава цел. "Предвиждаме от една страна да се въведе възможност за разделяне на учебниците, когато това е необходимо - когато учебникът е с голям обем работа. От друга страна Национална програма за увеличаване на шкафчетата, в които да се оставят учебниците, помагалата, екипите по физическо, така че да не се носят всеки ден", заяви Таня Михайлова. Тя обърна внимание, че когато се говори за тежестта на раниците, трябва да се отбележи, че в тях няма само учебници, а и тетрадки, допълнителни помагала и всичко, което един ученик носи в училище.

"Много бих искала да се знае, че това е наша обща отговорност - не само на МОН, на всички колеги училите, които са ангажирани с този проблем. Също така и на родителите. Ако ние взимаме решение на административно ниво, то учителите взимат решение на институционално ниво - на ниво училище", каза още зам.-министърът. Михайлова добави, че се предвиждат разговори с учителите, защото по думите й има безкрайно добри примери за учители, които работят в час с учениците без учебник, а вкъщи децата използват учебника за самоподготовка и го носят в клас само при необходимост.

"Друг важен проблем е да не се увеличава броят на помагалата, когато не са задължителни. В тази насока също работим", каза още тя.

По думите й много важно е съдействието от страна на родителите, защото ученическата раница в по-малките класове се подготвя именно с тяхна помощ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование