Роналдо основа клуб 100

Real Madrid's Portuguese forward Cristiano Ronaldo reacts after scoring during the UEFA Champions League 1st leg quarter-final football match FC Bayern Munich v Real Madrid in Munich, southen Germany on April 12, 2017. Security was ratcheted up in Munich, one day after three explosions rocked the team bus of German football club Borussia Dortmund minutes after the bus set off to a planned Champions League game against Monaco on Tuesday night (April 11, 2017). / AFP PHOTO / Christof Stache

Мразен, арогантен, а на моменти дори тенденциозно подценяван, Кристиано Роналдо отново показа на цял свят защо е 4-кратен носител на „Златната топка“. Португалецът се превърна в основател на Клуб 100 по голове в европейските клубни турнири. За прокламиране на гръмкото постижение звездата на „Реал“ (Мадрид) избра една от най-големите сцени и страховит съперник - Мюнхен и колоса „Байерн“.

Европървенецът с Португалия от миналото лято заби и двете попадения при обрата на „Кралския клуб“ за 2:1 в двубоя от 1/4-финалите на Шампионската лига. Това бяха неговите попадения № 99 и №100 в Европа. С тях офанзивният футболист сложи край на серията си от 659 минути без гол в турнира - най-негативната в кариерата на КР7. За последно Кристиано бе точен в груповата фаза срещу „Борусия“ (Дортмунд) отново в Германия при ремито 2:2. А 97 от точните му удари са в основната фаза на Шампионската лига, други 2 са на финали за Суперкупата на Европа и един в квалификации за влизане в групите.

През изминалата кампания 32-годишният Кристиано се разписа цели 16 пъти по пътя към трофея, но през настоящия сезон има едва 4. Най-резултатен за него си остава този от 2013/2014, когато реализира впечатляващите 17 гола. Неговият конкурент за голмайсторската корона в турнира Лео Меси има 94 - всички са в основната схема на турнира и с екипа на „Барселона“. За разлика от аржентинеца, 15 от 100-те гола на Роналдо са за „Манчестър Юнайтед“, преди да премине на „Сантяго Бернабеу“ през 2009 г.

„Не знам кой се съмнява в мен - обясни рекордьорът след двубоя. - Хората, които ме подкрепят, които обичат Кристиано, нямат съмнения. За мен е чест да достигна до това постижение. А това да открия Клуб 100 в мач срещу „Байерн“, ме кара да се чувствам още по-добре.“

Португалецът анализира и успеха насред Мюнхен: „Да играеш срещу „Байерн“, не е лесно. Изоставахме с 0:1 на почивката, но реагирахме много добре. Хубавото е, че успяхме да изравним още в началото на второто полувреме. „Реал“ направи силен мач, спечели, но ни очаква и реванш. Можеше да вкараме и повече голове, но Нойер беше на висота и направи няколко впечатляващи спасявания. Ако Видал беше вкарал дузпата в края на първото полувреме, щеше да стане по-лесно за съперника. Вместо това ние реализирахме, а после „Байерн“ остана и с човек по-малко. Това промени всичко, но във футбола често няколко ситуации решават спора.“

За крайния изход на двубоя силно повлия червеният картон на Хави Мартинес от домакините. Испанецът получи втори жълт в 61-вата минута за нарушение срещу героя на вечерта Роналдо.

„Малките детайли направиха разликата - призна треньорът на германския шампион Карло Анчелоти. - Пропуснахме дузпа в края на първото полувреме, когато можеше да поведем с 2:0, а веднага след почивката допуснахме изравняване. Това промени мача. Дузпи се пропускат. До почивката контролирахме мача, но ни липсваше ефективност пред гола. Също така нямахме и късмет. След като останахме с 10 души на терена, стана доста по-сложно, но въпреки това се справихме сравнително добре.“