Три №1 в света на пътя на Дудова на "Дан Колов - Никола Петров"

Снимка: Ахив

Три световни шампионки могат да препречат пътя на Биляна Дудова на турнира по борба „Дан Колов – Никола Петров“ в Русе (28 февруари – 3 март). У нас идва китайката Нингнинг Ронг, от която нашето момиче загуби във финала при 57-килограмовите на мондиала в Будапеща през 2018-а. Сред фаворитките за титлата са още сънародничката й Хингру Пеи, №1 за 2016-а и Грейс Бюлент (Норвегия), първа на планетата до 23 г.

Същевременно екип на Японската национална телевизия е у нас да снима филм за световната и европейска шампионка Тайбе Юсеин. А на пресконференцията за турнира селекционерът Петър Касабов пристигна като филмова звезда, неотлъчно следван от камерата на азиатците. Гостите ще останат у нас близо месец, а продукцията ще бъде излъчена в началото на април.

При жените повторен дебют ще направи 5-кратната световна шампионка по самбо Мария Оряшкова, която през лятото спечели родното първенство по борба в категория до 76 кг. „Много съм доволен от нея, нито една тренировка не е пропуснала – обяви Касабов. - Отличен пример дава на младите как трябва да се готвят.“

При класиците Николай Байряков ще пропусне турнира, заради операция на менискуса. Така на европейското в Букурещ през април той отново ще бъде заменен от Кирил Милов в кат. до 97 кг. У нас идва руснакът Муса Евлоев, който надви Милов във финала на мондиала. „Надъхан е този път да спечели“, обяви старши треньорът Армен Назарян.

В свободния стил Владимир Дубов ще се бори в по-горната, олимпийска категория до 65 кг. А дебют пред българската публика в „Арена Монбат“ ще направи дагестанецът с наш паспорт Ахмед Магамаев (86). У нас идват 530 състезатели от 43 държави. Финалите на турнира ще се излъчват пряко по БНТ 3.