Тръмп се връща в играта с 59 томахавки

Президентът на САЩ бързо бе омотан и от неоконсерваторите в собствената си партия, и от все по-кръвожадните демократи

Без разрешение на Конгреса, незачитайки конституцията на САЩ и без резолюция на ООН, американският президент Тръмп де факто обяви война на Сирия - обстрелването на сирийската военна база до Хомс с ракети „Томахоук“ и поне няколко жертви е акт на война. Русия като съюзник на сирийското правителство на терен е предупредена за ударите, но недостатъчно рано, за да няма и превенция на загубите.

Поводът за въздушните удари - убийството на 86 цивилни през седмицата в малко сирийско градче, сред които и десетки деца, а оръжието е смъртоносният газ зарин.

Какво предстои оттук нататък - отговорът на Сирия и Русия, както и ще има ли ескалация на военните действия от страна на САЩ. Истината обаче е, че светът вече няма да е същият.

И най-важното - светът вече Е в световна война. Русия е на терен в Сирия, подкрепяйки официалното правителство на Асад след негова покана, биейки се срещу ИДИЛ.

През 2013 г., след като използва химическо оръжие в Сирия, Обама също щеше да атакува. Великобритания и Франция бяха против, но истината е, че имаше твърде много съмнения кой точно е използвал оръжието - Асад или „бунтовниците“, тоест радикалните ислямски главорези в огромната си част. Тогава беше поставена „червената линия“, която обаче явно за САЩ вече е пресечена.

Само преди няколко дни Тръмп и външният министър на САЩ Рекс Тилърсън говореха, че ще оставят Сирия да определя сама съдбата си. Днес ставаме свидетели на този еднозначен ход, а американският президент твърди, че е гъвкав, и като вижда какво става в страната, действа.

Цялата ситуация е меко казано странна. Ето няколко въпроса - защо, печелейки войната с победи като тази в Алепо и силна политическа подкрепа, Асад би направил подобен кретенски и мракобесен ход, избивайки десетки деца, и то точно по този начин, с химическо оръжие? Та нали така веднага настройва общественото мнение по света срещу себе си?

На базата на какво се основава тази убеденост на Тръмп, че точно сирийската армия е направила атаката, въпреки яростното отричане от страна на администрацията на Асад - на разузнаване ли, на какво? Подобни съдбовни ходове изискват малко повече обосновка. Защото и за Ирак имаше много „сериозни“ сведения за оръжия за масово поразяване. Оказа се лъжа, отнела живота на 4500 американски войници, стотици хиляди невинни жертви и милиони бежанци след появата там на ИДИЛ. Този акт сега бил с цел защита на националната сигурност на САЩ и прекратяване на разпространението на „химически оръжия“. Много книги са изписани за причините за почване на война - от гражданската война в САЩ, през Първата и Втората световна война, Виетнам и т.н. „Фалшивият флаг“ като прийом не е като да не е бил използван от политици, които искат война.

Медиите по света - под всякаква критика. Вместо веднага да се опитат да покажат и другата гледна точка, те са в трескава радост и въртят едно и също. Анализите са - колко Тръмп бил решителен за разлика от Обама. Каква силна ръка показвал, заливат ни с кадри от атаките с газ - никакъв анализ на възможността именно главорезите, които кълцат деца и снимат клипчета, да са причина за газовата атака, или хвърлена бомба от самолет да е взривила склад с подобни субстанции. Буквално посяват семената на безкритичното одобрение на всякакви едностранни действия, нито капчица критичност или мнителност. Двоен стандарт имаше и при отразяването на обсадата на Алепо от сирийско-руска страна спрямо това сега в Мосул, където иракско-американските части също демонстрират нагледно дребнотемието „човешки живот“.

Нашите медии пък съвсем изтрещяха. Спецотрядът „Кобра“ бил заловил крадци на 2000 лева и какво казал този и онзи за великия парламент - това са темите. Най-малко е интересно следното - „остарялото“ НАТО (по Тръмп) ще влиза ли във войната, ние ще пращаме ли хора?

Истината е, че независимо от кампанията си срещу инвазия в Близкия изток Тръмп бе бързо омотан и от неоконсерваторите в собствената си партия, и от все по-кръвожадните демократи. Разбра как се играе тази игра. Война и пак война - така работи системата. Този път залогът е много голям, защото зад Сирия са Русия и Иран и макар САЩ да има разходи за отбрана колкото следващите 7 държави заедно, ядреният потенциал на Русия е огромен и негативите за всеки от нас при глобален конфликт са непоносими.

Какво предстои? В най-лошия случай - нова световна война. В най-добрия - поредната война на американски президент в Близкия изток (в Йемен САЩ и саудитите скоро няма да има какво да бомбардират), тъй като САЩ изглеждат решени да сменят и този режим. Тоест - нов Ирак, нова Либия. Какво идва след диктатори тип Кадафи и Саддам? ИДИЛ и „Ал Кайда“. Това е. Още милиони бежанци. Още самосиндикални терористични актове на родна земя.

Къде сме ние? В мислите - бием корупция и мафията. В реалността - на няколкостотин километра от военните действия, а знаковите оттук нататък сблъсъци, дано само дипломатически - САЩ-НАТО-Русия-Турция - неминуемо ще са ни топ тема, каквото и да си мислим.

* Авторът е водещ на „Денят он ер” по телевизия Bulgaria on air.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари