Учени от Харвард също ще направят експеримент с редакция на човешкия геном, за да намалят риска от развиване на Алцхаймер

Новината бе съобщена в профила є във фейсбук със снимка на крачето на бебето.

Учени от Харвард също ще започнат свои експерименти с редакция на човешкия геном, съобщиха световните новинарски агенции. Новината идва дни след като китайски лекар обяви раждането на първите близнаци с редактирани в лабораторни условия гени.

Д-р Вернер Нюхаузер обяви, че възнамерява да използва технологията CRISPR, за да редактира човешки сперматозоиди. Целта е да се намали рискът от развиването на Алцхаймер в по-късна възраст. Екипът му пояснява, че в случая не става въпрос за промяна на генетичния код на ембриони, както е случаят в Китай, нито пък възнамеряват тези сперматозоиди да бъдат използвани за оплождане. Поне не засега.

Помолен за коментира случая в Китай, д-р Нюхаузер заяви, че експериментите там са “грешна стъпка в правилната посока”. Според него технологията за редактиране на човешкия ген е важна за цялата цивилизация и е хубаво да се развива, дори и да не доведе до масово използване.

“Хората като биологичен вид трябва да бъдат гъвкави и да са готови да посрещнат бъдещите заплахи”, категоричен е той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука