Федерер изравни рекорд на Лендъл

Победих, защото не играхме на клей, заяви Роджър Федерер след петата поредна победа и четвърта за този сезон над големия си съперник Рафаел Надал.

Швейцарецът не остави никакви шансове на Матадора, като се развихри за час и 13 минути за 6:4, 6:3 и за втори път след 2010-а ликува с титлата в Шанхай.

Маестрото имаше предимство още преди старта на мача. Заради дъжд покривът бе вдигнат над залата, което определено помогна на Федерер, защото играе по-добре на закрито срещу Рафа. Испанецът този път се появи с превръзка под дясното коляно, но отказа да коментира състоянието си.

„Направихме истинско шоу – продължи Роджър. - Прекрасно е, че играх с моя велик съперник, за мен беше чест. Това, че излязохме един срещу друг на корта бе истинско удоволствие.“

Сблъсъкът бе 38-ми помежду им, а Федерер намали изоставането си до 15:23 победи. Успехът за Маестрото бе 94-и в кариерата, с което се изкачи до второто място по най-много трофеи в „оупън ерата“, изравнявайки рекорда на легендарния чех Иван Лендъл. Най-много отличия има американецът Джими Конърс (109).

Титлата е шеста за Маестрото през този сезон, а тя му донесе и чек за 1 136 850 долара от наградния фонд ($7,9 млн.).

Турнирът в Шанхай пък е един от малкото, които Надал никога не е печелил. С това поражение испанецът прекъсна серията от 16 поредни победи до момента.