Хърватия пак гледа към полуфинала

Боян Бойчев, Владимир Памуков

МОСКВА – През 1998-а Давор Шукер стана голмайстор на световното първенство и изведе своята Хърватия до третото място в първото участие на страната. Изминаха 20 години. Шукер отново е на мондиал, но като президент на федерацията. От мача срещу Дания със сигурност побеля още повече. Хърватите спечелиха след 1:1 и едни от най-лошо изпълнените дузпи в историята.

А какъв беше стартът! До 4-ата минута паднаха и двата гола. Така бе изравнен рекордът от преди четири години, когато по същото време мачът Аржентина – Нигерия се играеше при голово равенство.

Хърватия и Дания обаче не продължиха с шоуто. Напротив – като че ли ужасно се уплашиха от прекалено бързите голове и заиграха на сигурно. Чак в 116-ата минута Анте Ребич бе повален в наказателното поле и дузпа! Дори без намесата на ВАР се виждаше колко е явна. Лука Модрич, капитанът на Хърватия, обаче се провали. На вратата Дания имаше Шмайхел. Не Петер, който изведе „динамита“ до титлата на Евро 92, а синът му Каспер. Със същата осанка малкият Шмайхел „парализира“ звездата на „Реал“, който прати топката в ръцете му. На трибуните татко Петер ликуваше като в годините, когато печелеше всичко с „Манчестър Юнайтед“.

kasper

При дузпите Каспер спаси още два пъти, но това се оказа недостатъчно. И двата отбора биеха като с оловни крака. Но три пъти дузпи хвана Даниел Субашич, стражът на „Монако“. При последния удар на Иван Ракитич от „Барселона“ Шмайхел вече нямаше шанс.

Истински фестивал на вратарите, спечелили по три пъти от бялата точка. Радост обаче само за Хърватия. Сега идва четвъртфинал с домакина Русия. Каква по-добра възможност да се повтори успехът от преди 20 години – полуфинал. А на фона на играта хърватите вече отдавна не са скрит фаворит и за титлата.