Шифрин приключи сезона с четири купи

Alpine Skiing - FIS Alpine Skiing World Cup Finals - Women's Slalom - Grandvalira, Soldeu, Andorra - March 16, 2019 - Mikaela Shiffrin of the U.S. celebrates with the trophy. REUTERS/Albert Gea

Микаела Шифрин стана третата скиорка в историята, завършила сезона с четири трофея в Световната купа. Американката добави малката купа в гигантския слалом към Големия кристален глобус и трофеите в супергигантския слалом и слалома. При това Шифрин го направи с рекордната си 17-а победа пред сезона на финалите в Солдеу (Андора).

„Исках да си спечеля купата, да я заслужа – заяви 24-годишната скиорка, която изравни постижението на Линдзи Вон и Тина Мазе, които досега имаха по четири трофея в един сезон. - Усещах в себе си много енергия , и че мога да направя нещо повече.“

Тя изпревари с 30 стотни сензацията Алис Робинсън. 17-годишната новозеландка стартира с правото на световна шампионка за девойки, но показа, че има какво да покаже на големите звезди в спорта.

Клеман Ноел (Франция) пък спечели слалома при мъжете като остави зад себе си Мануел Фелер (Австрия) и Даниел Юл (Швейцария). Марсел Хиршер (Австрия), който си беше осигурил трофея още преди финалите, кара отпуснато и остана 14-и на 1,62 секунди. Родният ас Алберт Попов пък финишира 23-и на 3,22 сек, последен от завършилите състезанието.

„Не се получи, но има и такива дни – заяви софиянецък. - Сезонът беше страхотен, вече гледам напред.“