10 породи кучета, които страдат от жегите

Всички собственици на домашни любимци трябва да бъдат внимателни при повишаване на температурите, а тези с чувствителни породи кучета трябва да обърнат най-голямо внимание на домашните си любимци в дни като летните с температури от 40 градуса навън. Високата температура влияе различно на кучетата, в зависимост от множество фактори, и това, което е важно за всички породи, независимо от техния пол, размер и възраст, е да се избягват разходки и излизания, когато температурата надвишава 30 градуса, особено ако влажността е висока. 

Когато кучетата са изложени на топлина, една от опасностите, които ги очакват на горещ бетон и асфалт, е възможността от болезнени изгаряния по възглавничките на лапите им, които водят до дискомфорт, накуцване и други сериозни наранявания.

Но някои породи кучета са по-податливи на проблеми, свързани с топлината, като топлинен удар: животозастрашаващо състояние, което изисква незабавна ветеринарна намеса.

Кои 10 породи кучета страдат най-много при екстремни горещини ?

1. Чау чау
Чау-чау е може би най-засегнатият от топлинен удар: това куче е 17 пъти по-вероятно да страда от високи температури и топлина от другите. За това „помага“ изключително гъстата му двойна козина и плоската муцуна.

2. Булдог
Стопаните трябва да бъдат много внимателни, когато разхождат своите булдози през лятото, независимо дали са английски или френски. Брахиоцефаличните породи с техните къси муцуни и удължено меко небце трудно регулират телесната температура и са силно податливи на топлинен удар.

3. Дог дьо Бордо
Проблемна порода от гледна точка на страданието поради екстремни горещини е догът, също брахиоцефална порода, която е особено чувствителна към високи температури.

4. Хрътка
Въпреки че изглежда странно, че хрътката страда от въздействието на топлината, това се обяснява с факта, че тя има голяма и силна мускулна структура по отношение на размера на тялото си, което означава, че с активност телесната й температура може да се повиши още повече, особено в горещите дни.

5. Кинг Чарлз Кавалер шпаньол
Той е по-податлив на топлинен удар, тъй като лицето му е плоско, а тялото склонно към затлъстяване, което също е рисков фактор.

6. Мопс
Мопсът е брахиоцефална порода, с която трябва да сте особено внимателни в горещите дни. Освен лесно и бързо получаване на топлинен удар, прекомерното излагане на високи температури може да причини дългосрочно увреждане на вътрешните му органи, включително сърцето, бъбреците и черния дроб.

7. Шрингер шпаньол
Шрингер шпаньолът е изложен на риск от прегряване в горещините, тъй като има гъста козина и е известно, че „полудява от активност“.

8. Голдън ретривър
По същите причини като шрингер шпаньолът, голдън ретривърът е чувствителен към топлина, тъй като гъстата му двойна козина може да ускори прегряването. Не забравяйте да му осигурите сянка и много прясна вода.

9. Сибирско хъски
Известно е, че сибирското хъски понася много добре екстремен студ, но не е същото, когато става въпрос за топлина: въпреки че може да се адаптира към горещите дни, дебелата му козина ще увеличи риска от прегряване.

10. Маламут
Аляски маламут
Подобно на хъскито, маламутът също е по-застрашен при по-високи температури: той има гъста двойна козина, която го предпазва от студа, но тази козина го прави податлив на прегряване. Когато температурата се повиши, телесната температура на кучето също се повишава бързо, което води до изтощение или топлинен удар. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл