Двама служители на РЗОК – Пловдив, собственик на фармацевтичен бизнес и подставено лице, на чието име била регистрирана аптека фантом, успели да източат 1,1 млн. лв., като подавали по два пъти документи за скъпи лекарства на болни от хепатит С. Плащанията били за реално съществуващи болни, които си получавали лекарствата, а аптеката, от която са ги взели – парите от касата.
След това четиримата ползвали личните им данни, подготвяли и втори комплект от нужните протоколи и касата плащала наново. Това обясни окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов, след като в сряда за корупция в касата бяха задържани шестима души.
Схемата била възможна благодарение на служители на касата Иван Деспотов и Владимир Манев. Първият е шеф на дирекцията за контрол на договорите с аптеките, а вторият – началник на сектора за контрол. Третият замесен е собственикът на аптеки Николай Александров, по чиято идея на подставеното лице Лютинов била регистрирана фиктивна аптека.
Деспотов и Манев предоставяли личните данни на болните и от името на регистраната, но несъществуваща аптека се изготвяли нови искания за плащане. Деспотов и Манев ги придвижвали, вместо да контролират, а заради софтуерен проблем информация за дублирането на плащанията стигала до НЗОК – София със закъснение от 1 до 3 месеца. В това време фирмата на подставеното лице вече не съществувала, но на негово име била регистрирана нова аптека фантом. Сумата от 1,1 млн. лв. е източена през 3 такива фирми.
Подставеното лице Лютинов е тежко болен човек, който в началото е бил социално слаб, но след участието му в схемата финансовото му състояние се подобрило. „Единият служител на касата има стандарт доста над заплатата си, например скъпа къща извън Пловдив“, съобщи зам.-окръжният прокурор Галин Гавраилов.
Лекарствата, които касата плащала по два пъти, били на цени между 25 и 35 хил. лв. и само за последния месец четиримата източили касата на два пъти с по 89 хил. лв.
От арестуваните шестима души двама са разпитани като свидетели и освободени.
Деспотов, Манев, Александров и Лютинов са в ареста за 72 часа и прокуратурата ще реши дали да поиска задържането им под стража от съда.
От четиримата само Лютинов е с едно обвинение – в документна измама в особено големи размери, наказанието за което е от 10 до 20 г. затвор. Останалите трима са обвинени и за подкуп, за което може да получат от 3 до 14 г. затвор, глоба и конфискация на част от имуществото.