120 мига на пълен егоизъм

Четири изпълнения на фаул, пропусната и вкарана дузпа, сълзи, молба за прошка, антирекорди - всичко това в рамките на 120 минути и само от един човек! Дори трите спасявания на вратаря Диого Коща от бялата точка в мача Португалия-Словения (0:0) не са в състояние да изместят фокуса от Кристиано Роналдо. Обичан и мразен, идолизиран и анатемосван, великият нападател бе център на внимание през всички 120 минути от осминафинала на Евро 2024. Португалецът даде всичко от себе си, за да влезе в историята… и не успя. В рамките на редовното време и последвалите продължения след нулевото равенство, Кристиано бе в търсене на само една цел – лични постижения. Мегазвездата на „Ал Насър“ продължава да преследва попадение на шесто поредно европейско първенство, което да го превърне в единствения с подобен рекорд. Ще го направи и най-възрастния реализатор на финали, но гол така и не пада. Дотук в Германия Кристиано е отправил 20 удара без да успее, изчисли Opta. И това само по себе си е антирекорд. Втори по този показател на Евро 2024 е Ромелу Лукаку от Белгия с 11. Нападателят на Португалия все още може да подобри абсолютното постижение, откакто се води подобна статистика, което в момента държи неговият сънародник Деко – 24 изстрела с нулева успеваемост на едно европейско първенство, това през 2004. Засега поне пред него са още Фернандо Йеро от Испания (1996), Кевин де Бройне (Белгия през 2016) и Дани Олмо от Испания, но пък предстои четвъртфинал с Франция.

А седмицата започна и с друг рекорд на носителя на пет „Златни топки“. Той стреля четири пъти от фаул в рамките на един мач, което не се бе случвало от 1994 година, когато Джика Хаджи го направи пет пъти срещу Швеция. Статистиката на Кристиано стига и по-далеч в това отношение. Участвалият на пет мондиала и шест турнира на Стария континент има общо 60 изстрела от пряк-свободен удар на големи форуми и…само един гол. Това прави 1.7% успеваемост. Лошият му мерник сега не го отказа от опитите да простреля Ян Облак, въпреки че в тима на Португалия има и други изпълнители, сред които и Бруно Фернандеш. Стигна се дотам, че в продълженията „мореплавателите“ си спечелиха дузпа, а имено на изпълнителят е повече от ясно – Кристиано Роналдо. Но това не бе денят на 39-годишния футболист, чийто изпълнение бе парирано от капитана на Словения. Така след 13 поредни успешни дузпи нападателят пропусна за своята родина. Последвалите сълзи съкрушиха сърцата на милионите негови фенове по света. Камерата улови да плаче и неговата майка Мария Долорес Авейро, гледаща случващото се от трибуните. Нищо обаче не бе в състояние да убеди селекционера на тима Роберто Мартинес, че трябва да смени голмайстор №1 на Португалия.

Облекчението дойде след края на 120-те минути, когато Кристиано пръв застана зад бялата точка и вкара. Успешният удар бе последван от знак за прошка към феновете. После вратарят Диого Коща спаси всички три изпълнения на клетите словенци, които можеха да спечелят в продълженията, ако не бе фрапантният пропуск на Бенямин Шешко. Нападателят се възползва от грешка на 41-годишния Пепе ,за да се откъсне сам срещу вездесъщия страж на Португалия, успял да парира с крак. Коща стана първият вратар, хванал три дузпи поред на европейско, а Словения – отборът, който не съумя да вкара от бялата точка при изпълнения след 120 минути. Така Португалия си уреди сблъсък с Франция в петък, а словенците си тръгват без да успеят да запишат победа на еврофинали – четири равенства в четири мача и общо шест след дебюта на Евро 2000. Мачът от осминафиналите все пак отвори кутията на Пандора, а темата е ясна – отборен играч ли е Роналдо и трябва ли да бъде несменяем титуляр.

„На 39 години играе 120 минути и аз изобщо не вярвам на твърденията, че той се е превърнал в отборен играч – отсече Дитман Хаман, бивш национал на Германия, сега телевизионен анализатор. - Това са глупости и той отново показа истинската си същност. След пропуска си от бялата точка започна да плаче на терена, което веднага ме накара да си помисля, че отново всичко опира до него. Там е отборът му от 26 играчи, още 20 души екип и 30-40 000 фенове на стадиона, така че не той е важният. Затова и подкрепях Словения, тъй като цялата реакция бе нередна. Никога не съм виждал подобно нещо, защото когато показваш емоции това означава, че не си с правилното мислене и трябва да излезеш. Твърденията, че Роналдо е станал отборен играч са глупости. Той просто мисли само за себе си. Извини се на феновете за пропуска си, но защо? Нямаше нужда да го прави. Той ще стартира и в следващия двубой, но не виждам друга развръзка освен победа за Франция.“