1,3 млрд. от ЕС за иновации в предприятията за програмния период 2021-2027 г.

Очакванията са програмата “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” (ПКИП) да бъде одобрена официално от страна на ЕК през втората половина на 2021 г.

Ще правят енергиен одит на заводи

Програмата е пряко насочена към постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика

България ще разполага с огромни средства от ЕС през следващите 7 години. Освен сумите, които страната ни традиционно получава по оперативните програми на ЕС, ще разполагаме и с допълнителни средства за възстановяване от последиците от пандемията от COVID-19. Затова “Труд” стартира поредица от статии, в които ще представи данни за очакваните пари от ЕС, както и коментари и анализи на експерти и управляващи за това как е най-добре те да бъдат използвани.

Цели 1,3 млрд. евро за конкурентоспособност и иновации в предприятията са планирани в европейския бюджет за периода 2021-2027 г. в програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” (ПКИП). Очакванията са програмата да бъде одобрена официално от страна на ЕК през втората половина на 2021 г. и първите мерки да са за внедряване на иновации в предприятията, споделиха за “Труд” от Министерството на икономиката.
Програмата е пряко насочена към постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика, както и осъществяването на индустриална и цифрова трансформация.

Тя е структурирана в два приоритета - “Иновации и растеж” - с фокус върху иновациите, конкурентоспособността и растежа на предприятията и “Кръгова икономика” с фокус повишаване на ресурсната, и в частност на енергийната ефективност на предприятията, при следване на принципите на кръговата икономика.

В “Иновации и растеж” са предвидени следните мерки: 

• Повишаване на иновационната и инвестиционна активност на предприятията - подкрепа за развиване на иновационния капацитет в предприятията чрез привличане на чуждестранни изследователи, създаване на нови и развитие на иновативни стартиращи предприятия, приоритетно с основна дейност във високотехнологичните сектори на преработващата промишленост и интензивните на знание услуги

• Насърчаване въвеждането на технологии от Индустрия 4.0 в предприятията - въвеждане на стандарти в областта на Индустрия 4.0, инвестиции, насочени към въвеждане на цифрови технологии, софтуери, цифрови приложения и прилагане на подходящи процеси за киберсигурност и поверителност на данните в малки и средни предприятия, повишаване на дигиталните умения на персонала във връзка с въведените технологии от Индустрия 4.0.

• Подкрепа за производствени инвестиции в предприятията - подкрепа за семейни предприятия, предприятия от творческите индустрии и занаятите, насърчаване на предприемаческата активност - създаване на нови и развитие на стартиращи предприятия

В “Кръгова икономика” са предвидени следните мерки: 

• Подобряване на енергийната ефективност в предприятията - изпълнение на мерки за енергийна ефективност въз основа на препоръки от енергиен одит и въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт, въвеждане на системи за мониторинг и контрол на енергопотреблението

• Подкрепа за предприятията за по-ефективно използване на природните ресурси - подобряване на възможностите за рециклиране, намаляване на съдържанието на опасни вещества в материалите и продуктите, удължаване използването на продуктите, включително чрез повторно използване, подкрепа за подобряване управлението на отпадъците в предприятията

• Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ): В рамките на програмата е предвидена подкрепа за повишаване на иновационния капацитет на предприятията, както и подкрепа за развитие, растеж и интернационализация посредством индустриални паркове.

• По Приоритет 1 “Иновации и растеж” - подкрепа чрез финансов инструмент за повишаване на иновационния капацитет на предприятията в индустриалните паркове и извън тях, като тя ще бъде допълвана и чрез подкрепа за развитие на индустриални паркове и развитие и растеж на предприятията в парковете и извън тях

• По Приоритет 2 “Кръгова икономика” - подкрепа за предприятията в рамките на индустриални паркове в посока насърчаване развитието на производства в областта на чистите технологии, кръговата и нисковъглеродната икономика.

През първата половина на 2021 г.

Още пари за преодоляване на кризата по REACT-EU

За преодоляване на икономическите последствия от пандемията

В рамките на средствата от първия транш, които се очакват по линия на Инициативата на ЕК (REACT-EU), по ОПИК е предвидено през първата половина на 2021 г. да бъдат обявени процедури за хоризонтална подкрепа за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 под формата на оборотен капитал на малки и средни предприятия на стойност 211 млн. лв. За целта е подготвено изменение на оперативната програма, което е предварително съгласувано с Европейската комисия, обясниха за “Труд” от икономическото министерство.

Първата такава процедура, която ще бъде изпълнявана със средства по REACT-EU е за “Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19”. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 78 млн. лева. Допустимият размер на заявената безвъзмездна финансова помощ на проект е 50 000 лева.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.30 ч. на 15.03.2021 г. Към 26.02.2021 г. (15.06 ч.) са подадени общо 3247 проектни предложения. За останалата част от средствата по REACT-EU в размер на 133 млн. лв. е в процес на подготовка нова процедура за подкрепа на малки и средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи