13 ядрени реактора лежат на дъното на Карско море: Къде СССР депонирал радиоактивните си отпадъци

Разработването на различни видове ядрени оръжия, атомни генератори и други подобни винаги е повдигало въпроса - какво да правим с отпадъците, които са радиоактивни? Всички знаем, че радиацията вреди не само на хората и животните, но и доста неблагоприятно влияе на природата и околната среда, допринася за необратими процеси.

Киселинен дъжд, мутация на хора и животни, нелечими заболявания от радиационно отравяне - всичко това получаваме от тестването на ядрени технологии. Далеч не е тайна, че сега въпросът за ядрените хранилища е надвиснал сериозно над цялата територия на Европа и Азия. И така, СССР унищожи ли радиоактивните отпадъци или те все още влияят на живота ни?

Морско ядрено хранилище

Поради масовото производство на ядрени оръжия, много страни започват да изхвърлят ядрени отпадъци в океана. Това се прави с боклук, който има максимално ниво на радиоактивност. Сега Лондонската конвенция забранява изхвърлянето на ядрени отпадъци в морето, но преди 1972 г. доста се изхвърля. Но дори подписването на договора не пречи на СССР да изхвърля радиоактивни отпадъци в морето, все още има отделни случаи.

Известно е, че Баренцово и Карско море са превърнати в най-ядрените места, в които много активно се потопяват твърди и течни ядрени горива, ядрени реактори и дори само гориво с много висока радиация. Активността на всички тези изхвърлени отпадъци е повече от 38 хиляди TBq. Японско море, Балтийско море и дори Тихият океан са жертва на отпадъци от ядрената индустрия на Съюза.

Гробище на ядрени реактори

Карско море е известно с факта, че в него са потопени 13 ядрени реактора. Половината от тях дори имат не разтоварено гориво, което изпуска животозастрашаващата радиация. Някои реактори са напълнени със специална смес, която не позволява на радиацията да излезе в океанските води. Но дори и това няма да помогне, защото след 500 години тези реактори ще могат отново да контактуват с вода и да влияят на околната среда, но радиоактивността им не е толкова висока и не надвишава 85 PBq.

Трябва да се отбележи, че има много гробища с ядрени останки и реактори по цялата земя. Сега това е може би най-големият екологичен проблем, който е надвиснал над всички страни. Необходимо е да се реши какво да се прави с радиацията, защото тя постепенно ще унищожи както здравето на хората, така и околната среда.

Мрежа от комбинати „Радон“

За да се съхраняват радиоактивни остатъци, които са „граждански“ и нямат висока активност, е създадена мрежа от специални инсталации, които съхраняват тези вещества. Още в СССР през 60-те години те събират отпадъци и ги транспортират до складове, но сега в Русия има само 15 работещи завода.

В Съветския съюз подобни дейности са лицензирани и само специални предприятия могат да извършват това. Комбинатите разполагат със специални автомобили с различни размери за транспортиране на ядрени отпадъци. Предприятията подават заявление и машините отнасят ядрените остатъци в тяхното хранилище.

Твърдите отпадъци се транспортират в специални стоманени контейнери, монтирани на превозни средства. Машините са специализирани за товарене на такива опасни вещества и дори се разтоварват сами. Задължително е в камиона да има радиометър, който записва излъчването на радиация. Установено е, че благодарение на надеждните контейнери, боклукът не облъчва водача, който е вътре. Инцидентите по време на транспортирането на такива отпадъци са недопустими.

Комбинатите имат две части – една, върху която са разположени служебните сгради и втора - върху която са създадени специални хранилища за съхранение на радиоактивни остатъци. Днес е известно, че складовете, построени през съветската епоха, вече са пълни, така че се пускат в експлоатация нови. Разбира се, това не е най-добрата новина за околната среда.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения