15 самоубийства и 56 опита в Пазарджишко за първите 7 месеца на 2017 г.

Самотни и трудово незаети хора посягат най-често на себе си

За първите седем месеца на годината в Пазарджишка област са регистрирани 56 опита за самоубийство, от които с фатален изход са приключили 15, а нереализираните са 41, като трима от суицидантите са останали живи с телесни увреди. Тези данни бяха съобщени официално от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик в навечерието на 10 септември, който от 2003 г. насам се отбелязва като  Световен ден за превенция на самоубийствата. Инициативата е на Международната асоциация за превенция на самоубийствата (International Association for Suicide Prevention – IASP), одобрена от Световната здравна организация., а целта на този ден е да се фокусира общественото внимание върху превенцията на самоубийствата като глобална задача.

Мъжете остават по-рискова група при реализираните суициди за разлика от жените, където се наблюдава по-висок процент на нереализираните суицидни опити, показват данните на РЗИ-Пазарджик за периода 1 януари – 31 юли 2017 г. От самоубийците (суицидантите) 69,6% са с първи опит, 10,7%  вече имат  един, 7,1% са с по два суицидни опита, а 8,9% - с повече от два опита. Висок е процентът на хората опитали да посегнат на живота си повече от веднъж. Това показва, че тези хора се обособяват като високорискова група, която се нуждае от особено внимание и квалифицирана професионална помощ. „Отравянето с медикаменти” е водещ способ, а към него са посегнали 48,3% от суицидите в Пазарджишко. Следват „самоотравяне с химични средства“ – 13,3%, „обесване“ – 10%, „порязване с хладно оръжие“ – 8,3%,  „огнестрелно оръжие“ – 5%. Други използвани способи  са „хвърляне от височина“,  „пробождане с хладно оръжие“, „изгаряне“, „електрически ток”. Конфликтните ситуации между съпрузи/партньори са най-честият повод за суицидни действия. Други са конфликт между родители и деца, раздяла или загуба на любим човек, несподелена любов. 20% от суицидантите страдат от психично разстройство, а при 6,2% е налице тежко соматично заболяване.

Страданието – физическо или психическо, също е сериозен сигнал за тревога и причина за суицидно поведение. Други посочени причини, макар и не често срещани, са „сексуален тормоз“ и „финансови проблеми“. Запазва се тенденцията по-често на живота си да посягат трудово незаети (пенсионери, безработни, домакини), самотни хора (несемейни, вдовци и разведени). Най-често на живота си са посягали представителите на възрастовите групи „70+“ – 28,6%,  „от 18 до 29 г.“ – 21,4%, „от 5 до 17 г.“  - 12,5%;  „от 60 – 69 г.“ с 10,7%, а с по 8,9% са тези от „от 30 – 39 г.“ , „от 40 – 49 г.“,  „от 50 до 59 г.“, съобщиха още от РЗИ-Пазарджик, откъдето подкрепят инициативата „С велосипед около света” на  IASP.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България