15% по-скъпо парно в София

Топлофикациите поискаха по-високи цени на парното и топлата вода от 1 юли, които ще важат през целия следващ отоплителен сезон.

За Пловдив поискаха повишение с 23 на сто

Новият цени трябва да влязат в сила от 1 юли и да важат една година

Крайното решене е на КЕВР

Парното и топлата вода в София да поскъпнат с 15% от 1 юли поискаха от столичната топлофикация.

Предложението за новите цени вече е внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и предстои да бъде разгледано. То предвижда цената на парното в София да стане 94,32 лв./MWh, при 82,09 лв./MWh досега. Поскъпването на парното, ако бъде одобрено, ще влезе в сила от лятото, но ще важи за целия следващ отоплителен сезон, ако няма някакви драстични промени в цената на газа.

Токът, произвеждан от „Топлофикация София” по комбиниран начин, да поскъпне с 32 на сто, са поискали от дружеството. Това става ясно от публикуваните на сайта на КЕВР заявления на топлофикациите.

Исканото увеличение на цената на парното от останалите топлофикации в страната е с между 7 и 71 на сто.

До края на миналия месец всички дружества трябваше да внесат в енергийния регулатор своите искания за промяна в цените на произвежданите от тях топлоенергия и ток. С писмо „Топлофикация София” тогава е поискала от Комисията отлагане с няколко дни, а поисканите от нея цени стават ясни сега, след публикуването им от регулатора, и предвиждат увеличение с 14,9% на цената на парното и топлата вода.

Втората по големина топлофикация - Пловдивската, още в края на март обяви, че ще поиска да продава топлоенергията си с близо 23% по-висока цена. Поисканата от „ЕВН Топлофикация” цена на парното е 107,81 лв./MWh, при 87,85 лв./MWh досега.

За най-голямо увеличение настояват топлофикациите във Велико Търново - със 71 на сто, и в Перник - с 61 процента. От дружеството във Враца изчисляват, че при тях увеличението трябва да бъде с 41 на сто, в Бургас - с една трета, а в Плевен - с 16 процента. Най-малко поскъпване са поискали Варненската топлофикация - със 7 на сто, и Сливенското дружество - 9 процента.

При произвеждания по високотехнологичен начин ток от топлофикациите исканията за поскъпване се движат между 17 и 40 процента. Енергийният регулатор ще разгледа заявленията на топлофикациите през месец юни, но досегашната практика показва, че дружествата искат доста по-високи цени от тези, които накрая Комисията за енергийно и водно регулиране определя.

Намалиха персонала до 2200 души

1700 лв. дават в столичната топлофикация, хора няма

 

В бранша взимат 2107 лв.

Средната заплата на работещите в „Топлофикация София” е 1710 лв., става ясно от обосновката на дружеството за поисканата по-висока цена на парното. Въпреки това дружеството изпитва все по-големи затруднения при намиране на квалифицирани специалисти с техническо образование, пише в документа. По данни на националната статистика средната брутна заплата в сектор „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” е 2107 лв., или с близо 23% по-висока от средната в столичната топлофикация, посочват от дружеството През 2020 г. общата численост на работниците в „Топлофикация София” е намаляла с 121 души (-5,1%), пише още в мотивите за поисканата по-висока цена. Това означава, че персоналът на дружеството е около 2200 души.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари