15 столетници от Великотърновска област могат да упражнят правото си на глас на 2 април

Десислава Йонкова, председател на РИК Велико Търново: В изборното законодателство не е предвидено как да се действа при заплахи, ще разчитаме на полицията

15 столетника във Великотърновска област ще могат да упражнят правото си на глас в изборния ден. На 2 април четирима души от региона стават на 18 години и добиват правото да дадат своя вот. За първи път ще могат да гласуват 1091 младежи, навършили пълнолетие, а 154 са рождениците в неделния ден. Любопитните данни оповести председателят на Районната избирателна комисия във Велико Търново Десислава Йонкова. 
Тя уточни, че гласоподавателите на територията на областта, към този момент са 204 728 души. Разкрити са 413 секции, от които 399 са стационарни, 5 подвижни и 9 в специализирани медицински заведения. 
"Във Велико Търново две са допълнително разкритите секции – една в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ и една в ареста в старата столица.В Горна Оряховица има разкрита една подвижна избирателна секция и една в болницата. В Павликени са разкрити една подвижна секция, една в болницата и една в Дома за стари хора. В Полски Тръмбеш е разкрита една  специализирана медицинска секция. В Свищов има една секция в болницата и една в Дома в с. Овча могила, а в Сухиндол са разкрити една подвижна секция и една в с. Горско Косово.Членовете на секции, назначени от РИК са 3 377", информира Десислава Йонкова.
В изборния ден, освен с хартиени бюлетини, ще се гласува и с 307 машини, а видеозаснемане ще се провежда в 399 секции. Десислава Йонкова бе категорична, че именно заради задължителното видеозаснемане, се очаква забавяне на изборния процес, поне с час – два, а в някои секции, дори с повече. в изборния ден ще се разчита на бивши членове на РИК, които ще помагат при контрола и приемането на изборните протоколи.
„Членовете на СИК са притеснени, процесът на видеозаснемане да не се окаже много дълъг, тъй като по указания, едно лице трябва да изважда бюлетините, а после други екипи да ги проверяват. След като едно лице ще оповестява и какво има в бюлетината, при всички положения това ще забави процеса.  Тъй като сега трябва да се описват и броят и два вида бюлетини, има притеснения, колко по-късно членовете на избирателни секции ще дойдат при нас да предадат изборните резултати“, коментира Йонкова.
По повод бомбените заплахи в множество училища, които ще изпълняват функцията и на избирателни секции, председателят на РИК поясни, че в изборното законодателства не е предвидена подобна ситуация и ако някъде бъде получена заплаха, ще се разчита на реакция от органите на МВР. 
„Има представители на полицията, които ще охраняват секциите, те имат процедури, които да приложат в подобна ситуация. Навсякъде е направено обследване на изборните помещения, това се прави на всички избори, а когато има изборни книжа, има и постоянна охрана, така че няма промени в практиката, която е наложена“, обясни Десислава Йонкова.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони