16 загинали и множество безследно изчезнали при наводнения в Северозападен Китай

Снимка: Архив

Шестнадесет души загинаха, а множество хора са безследно изчезнали при внезапни наводнения в Северозападен Китай, съобщиха държавните медии в четвъртък, докато страната се бори с екстремното време, което затвори фабрики и причини постоянни прекъсвания на тока, предава АФП.

Потопът идва по време на лято с високи температури и проливни дъждове в Китай, като множество градове отбелязват най-горещите си дни в историята, а наводненията причиняват щети за стотици милиони долари.

Наводнения удариха тази седмица в планински район на окръг Датонг в провинция Цинхай, като засегнаха повече от 6200 души от шест села, съобщи държавната телевизия CCTV. Снимки от последствията показват пътища, покрити с кал, изкоренени дървета, повредени домове и спасители, носещи лопати.

Най-малко 18 души са в неизвестност, а 20 са били спасени и е създаден „щаб на първа линия“, за да организира реагирането при извънредни ситуации, според съобщения в държавните медии.

Учените казват, че екстремните метеорологични условия по света са зачестили поради изменението на климата и вероятно ще станат по-интензивни с повишаването на температурите. Тежките наводнения в Южен Китай през юни разселиха повече от половин милион души и причиниха щети на стойност около 250 милиона долара.

В сряда китайските власти предупредиха, че се очаква проливни дъждове да засегнат и северните региони на страната, включително столицата Пекин и съседните Тиендзин и Хъбей.

По-рано тази седмица президентът Си Дзинпин призова властите в североизточната провинция Ляонин да „осигурят безопасността на живота на хората", съобщиха държавните медии.

Междувременно милиони хора в югозападен Китай са изправени пред постоянни прекъсвания на електрозахранването, след като съкрушителната гореща вълна доведе до криза в доставките на електричество, което принуди фабриките да спрат работа.

Провинция Съчуан разчита в голяма степен на язовири за генериране на електричество, но топлината е причинила пресъхване на резервоари, което изостри недостига на енергия. В четвъртък властите в Съчуан наредиха на работодателите да спрат да изискват от персонала да извършва работа на открито, когато се очаква температурите да достигнат 40 градуса по Целзий или повече.

Обемът на водата в големите реки на провинцията е намалял с около 20 до 50 процента при липса на дъжд, което е повлияло на производството на водноелектрическа енергия, съобщи в сряда държавната информационна агенция "Синхуа", позовавайки се на провинциални енергийни служители.

Китайската метеорологична администрация съобщи, че страната преминава през най-дългия си период на устойчиво високи температури от 1961 г. насам, когато са първите измервания, с 64 последователни дни с предупреждения за горещини в различни региони от юни до сега.

Повече от една трета от метеорологичните станции в Китай регистрираха екстремни горещини това лято, като 262 от тях достигнаха или надминаха предишни рекорди, пише оше АФП.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия