18 месеца индулгенция за двойни граждани

Комисията за промени в Конституцията в НС ще заседава утре и ако депутатите не успеят да приемат всички текстове, в неделя ще се съберат отново.

ГЕРБ, ППДБ и ДПС внесоха общ проект за второ четене на промените в Конституцията

Служебен премиер ще могат да са и председателят на ВКС, и омбудсманът, и шефът на Сметната палата, както и заместниците им и подуправителите на БНБ

Гражданите няма да могат се обръщат пряко към КС

За народен представител може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните осемнадесет месеца в страната. Това предвижда редакцията на §3, чл. 65, ал. 1 от промените в Конституцията. ГЕРБ, ППДБ и ДПС внесоха днес поправки на поправките в основния закон между първо и второ четене. От “Възраждане” и ИТН също имат свои проекти.

От ИТН настояват настояват за пряк избор на главния прокурор, а от “Възраждане” искат да отпаднат параграфите от 1 до 7 и от 9 до 17, включили са текстове за българския лев и да се запише, че може да се плаща и с други валути. Предлагат народните представители да носят наказателна отговорност за гласувания за договори за заеми, за обявяване на война и използване на въоръжени сили извън страната или на чужди сили в старната, както и за обявяване на извънредно положение.
ГЕРБ, ППДБ и ДПС са направили сериозни редакции на текстовете за служебното правителство. Разширен е кръгът на лицата, сред които президентът може да направи своя избор на кандидат за служебен премиер. От досегашните трима - председателя на Народното събрание, председателя на КС и управителя на БНБ е отпаднал председателят на конституционния съд. Добавят председателя на ВКС, подуправителите на БНБ, председателя или зам.-председателя на Сметната палата, омбудсмана или заместника му. Предлага се създаване на специален закон за служебните правителства.

Както “Труд news” прогнозира още на 28 ноември, предложението за промяна на националния празник е отпаднало и 3 март остава най-важната дата в празничния календар на България. Остава обаче спорният текст за регулаторите. Предлага се в Конституцията да се създаде разпоредба, която гласи: “Народното събрание спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на членове на органи, които изцяло или частично се попълват от него, за да гарантира тяхната независимост. Решенията за избор се приемат с мнозинство от две трети от всички народни представители, когато това е предвидено със закон”.

В новите поправките е отпаднала индивидуалната конституционна жалба. Гражданите няма да могат пряко да се обръщат към КС, а ще го правят чрез съда. Т. е. страните по делата ще могат да искат от съда да сезира Конституционния съд (КС). За целта се дава право на всеки съд да сезира КС по своя преценка или искане на страна, но само за противоконституционност на закон, приложим по делото - няма да има право да иска тълкуване на Конституцията.

“Производството по делото продължава, като съдът, чието решение е окончателно, постановява съдебния акт след влизането на решението на Конституционния съд в сила”, гласи един от текстовете, предложен от депутатите.
Най-голямо е отстъплението в текстовете, свързани с правомощията на прокуратурата. Запазва се опцията за оспорване на незаконосъобразни актове пред съда и прокуратурата ще може да участва в други дела за защита на публичния интерес със закон.

Остава разделянето на ВСС на два съвета - прокурорски и съдебен. Предлага се да има общо събрание на тези два съвета, което да приема становища по общи въпроси за съдебната власт.

Комисията за промени в конституцията в НС ще заседава утре и ако депутатите не успеят да приемат всички текстове, в неделя ще се съберат отново.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право